Microsoft

Bądźcie gotowi na Anniversary Update dla Windows 10 - uaktualnienie już gotowe

Konrad Kozłowski
Bądźcie gotowi na Anniversary Update dla Windows 10 - uaktualnienie już gotowe
103

Anniversary Update to już druga większa aktualizacja dla Windows 10, która zostanie udostępniona w rok po premierze nowej wersji systemu. Jesienią zeszłego roku otrzymaliśmy głównie szereg poprawek, których nie zdążono przygotować na czas debiutu "dziesiątki", naotmiast tym razem skupiono się na usprawnieniach, których domagali się użytkownicy, choc nie zabrakło kilku nowości.

O "rocznicowym uaktualnieniu" pisaliśmy kilkukrotnie. Podsumowaliśmy wszystkie nowości i zmiany, których można się spodziewać oraz przyjrzeliśmy się modyfikacjom w interfejsie i nawigacji, które przygotował Microsoft - wciąż mamy do czynienia z finalizowaniem niektórych zmian, jak chociażby migracja ustawień systemowych z Panelu Sterowania do nowych Ustawień, co uzupełniane jest aktualizowaniem wyglądu poszczególnych elementów systemu czy ikonek. . Najważniejszą z nowinek jest bez wątpienia Windows Ink - rozwiązanie dedykowane urządzeniom z ekranami dotykowymi, które pozwala na szybsze i wygodniejsze tworzenie notatek czy uruchamianie aplikacji obsługujących rysiki.

Inna z nowości dotknie jednak szerszą grupę użytkowników Windows 10, a mowa oczywiście o zmianach, które dosięgną Sklep Windows. Jego oferta poszerzy się o aplikacje oraz gry desktopowe, które będą dystrybuowane i uruchamianie w ten sam sposób, co aplikacje uniwersalne. Microsoft udostępnił odpowiednie narzędzia dla deweloperów sporo wcześniej, ale niezwykle trudno dziś ocenić jak dużym zainteresowaniem będzie cieszyć się ta nowa możliwość dla twórców.

Anniversary Update RTM

Uaktualnienie Anniversary Update można uznać za ukończone, choć jeszcze nie zostało to oficjalnie zakomunikowane. Mają to potwierdzać liczne poprawki błędów, które są znakiem rozpoznawczym oraz zabójcze wręcz tempo udostępniania kolejnych wydań Windows 10 Insiderom przez cały lipiec. Wersja 14393, która została udostępniona testerom Windows 10 doczekała się łatki (patcha), co również sugeruje zakończenie prac nad aktualizacją. Niecierpliwi mogą więc dołączyć do kręgu Insiderów w każdej chwili i już dzisiaj zainstalować uaktualnienie - będzie to możliwe jeszcze tylko przez jakiś czas, ponieważ Microsoft ma w zwyczaju blokowanie pobierania ostatniego wydania dla Insiderów w kilka dni przed oficjalną premierą.

Od 2 sierpnia Anniversary Update będzie falowo udostępniany użytkownikom Windows 10, dlatego zalecane jest sprawdzenie ustawień aktualizacji Waszego systemu.

Co dalej?

Windows 10 uznawany jest przez Microsoft za finalną wersję systemu, która będzie poprawiana i aktualizowana przez lata. Użytkownicy poprzednich wersji "okienek" - Windows 7 i Windows 8.1 - mają jeszcze tylko 6 dni na podjęcie decyzji o skorzystaniu z darmowej aktualizacji do Windows 10. Termin bowiem upływa już 29 lipca i wszystko wskazuje na to, że Microsoft nie zdecyduje się go przedłużyć.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu