Konsole

Xbox coraz mocniejszy na Windows 10: nowe aplikacje, Miracast i zdalne uruchamianie konsoli

Tomasz Popielarczyk
Xbox coraz mocniejszy na Windows 10: nowe aplikacje, Miracast i zdalne uruchamianie konsoli
2

Microsoft ujawnił nowości, które trafią do świata Xboksa wraz z majową aktualizacją. Celowo użyłem słowa "świat" a nie "konsola", bo tym razem twórcy skupią się przede wszystkim na otoczce. Aplikacje dla Windows 10 oraz SmartGlass doczekają się znaczących nowości, a sam XOne obsługi Miracast. Pre...

Microsoft ujawnił nowości, które trafią do świata Xboksa wraz z majową aktualizacją. Celowo użyłem słowa "świat" a nie "konsola", bo tym razem twórcy skupią się przede wszystkim na otoczce. Aplikacje dla Windows 10 oraz SmartGlass doczekają się znaczących nowości, a sam XOne obsługi Miracast.

Premiera Windowsa 10 tuż tuż, a więc twórcy skupiają swoją uwagę na aplikacji Xbox, która będzie tutaj podstawowym narzędziem gamingowym. W maju otrzyma ona funkcję "Game Bar", która jest specjalnym paskiem, do którego możemy uzyskiwać dostęp bez przerywania zabawy. Pozwoli on m.in jednym kliknięciem nagrać 30-sekundowe wideo z rozgrywki. Warto tutaj dodać, że rozbudowane zostaną również ustawienia DVR, co znacznie rozszerzy możliwości tworzenia gameplayów oraz screenshotów z gier. Ponadto aplikacja otrzyma aktywny kafelek, który będzie na bieżąco informował o aktywności znajomych bez potrzeby uruchamiania aplikacji.

Jednocześnie w Windows Store pojawi się nowa aplikacja - Avatars. Jak nietrudno się domyślić będzie ona służyła do dostosowywania naszego wirtualnego alter-ego. Z poziomu Windowsa zrobimy z naszym xboksowym awatarem wszystko, co dotąd mogliśmy zrobić na konsoli. Możliwości jest sporo, a wszystko to, by lepiej wyrazić siebie w kontaktach ze znajomymi.

Aktualizacja czeka również program SmartGlass, który najwyraźniej nie zostanie połączony ze wspomnianą wyżej aplikacją. Zamiast tego twórcy rozszerzą go o funkcję z zdalnego włączania i wyłączania konsoli. W połączeniu z np. możliwością streamingu telewizji na urządzenie mobilne, wydaje się to być bardzo praktycznym rozwiązaniem.

Wobec tych nowości to, co pojawi się na samej konsoli wydaje się błahostką. Otóż XOne w maju otrzyma obsługę Miracast. Niewiele w porównaniu z poprzednimi miesiącami. Poza tym większość nowych telewizorów już jest kompatybilna z tym standardem, więc nie wydaje się to funkcją pierwszej potrzeby. Być może jednak Microsoft twierdzi inaczej. Podejrzewam, że wraz z Miracastem pojawi się też garść pomniejszych usprawnień i poprawek.

A przy okazji,. Microsoft poszedł w ślady Steama i zapowiedział pierwszy darmowy weekend na Xboksie. Od godz. 21:00 w piątek do 9:00 w poniedziałek za darmo pogramy w NBA 2k15, która jest najlepszą koszykówką na konsole obecnej generacji. Mało tego, każdy, kto po wypróbowaniu gry zechce ją kupić otrzyma 40 proc. zniżki i 15 tys. w walucie wewnątrz gry.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu