Konsole

Konsola NES zbyt niebezpieczna dla szwedzkich więzień

Paweł Winiarski
Konsola NES zbyt niebezpieczna dla szwedzkich więzień
24

Nawet jeśli nazwa Nintendo Entertainment System nic Wam nie mówi, Pegasus już powie. My graliśmy na podróbce, podczas gdy świat kochał NES-a. Kocha go też Fredrik Neij, jeden z twórców The Pirate Bay, który siedzi właśnie w szwedzkim więzieniu. Poprosił o konsolę do celi, odmówiono. Nie to jednak je...

Nawet jeśli nazwa Nintendo Entertainment System nic Wam nie mówi, Pegasus już powie. My graliśmy na podróbce, podczas gdy świat kochał NES-a. Kocha go też Fredrik Neij, jeden z twórców The Pirate Bay, który siedzi właśnie w szwedzkim więzieniu. Poprosił o konsolę do celi, odmówiono. Nie to jednak jest ciekawe, ale powód owej odmowy.

Fredrik Neji został aresztowany w ubiegłym roku, podczas próby przekroczenia granicy z Laos do Nong Khai. Jak to bywa w więzieniach, coś trzeba tam robić z nadmiarem wolnego czasu. Współtwórca Zatoki Piratów postanowił spędzić chwile w zamknięciu grając na retro-konsoli, właśnie NES-ie. Prośba nie jest ani dziwna, ani niecodzienna. Zasadniczo więźniowie w Szwecji mają dostęp do konsoli i część z nich z tej możliwości korzysta. Okazuje się jednak, że stara konsola Nintendo jest już problemem.

Powód? Według władz więzienia nie da się jej otworzyć bez zniszczenia urządzenia. A otworzyć ją trzeba, w razie gdyby ktoś chciał coś przemycić w jej wnętrzu. Ale przecież sprzęt nie jest klejony - powiecie. Owszem, nie jest. Problemem dla więzienia jest konieczność zastosowania specjalnego śrubokręta. Zajrzałem na e-bay - tego typu śrubokręt kosztuje niecałe 6 dolarów. Nikt nie kupi śrubokręta, nikt nie otworzy NES-a, sprzęt nie spełnia wymogów więzienia, Neji sobie nie pogra.

Musicie przyznać, że zakaz gry na NES-ie ze względu na niemożność otworzenia sprzętu zwykłym śrubokrętem jest dość śmieszny. Co nie zmienia faktu, że powraca temat grania na konsolach w więzieniach. Zapewne pamiętacie akcję z Breivikiem. Oczywiście trudno porównywać tych dwóch więźniów, ale swego czasu Norweg groził głodówką. Powodem miała być za stara konsola do gier. Mi się tamta sytuacja nie mieściła w głowie. Tym razem jednak się uśmiechnąłem - niby przepisy, ale nie można rozkręcić starej konsoli. Serio?

grafika: 1, 2

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

the pirate baywięzienieNES