Felietony

Wyszukiwarka osób 123people w Polsce

Grzegorz Marczak
Wyszukiwarka osób 123people w Polsce
26

Do Polski zawitał serwis 123people, jest to jak piszą autorzy największa na świecie wyszukiwarka ludzi (pewnie o ile nie uwzględnia się Google i Facebooka), którą co miesiąc odwiedza 40 milionów internautów. Czym są wyszukiwarki osób mieliśmy okazję przekonać się na przykładzie nie istniejącego już...

Do Polski zawitał serwis 123people, jest to jak piszą autorzy największa na świecie wyszukiwarka ludzi (pewnie o ile nie uwzględnia się Google i Facebooka), którą co miesiąc odwiedza 40 milionów internautów. Czym są wyszukiwarki osób mieliśmy okazję przekonać się na przykładzie nie istniejącego już serwisu Szuku.pl. Tak naprawdę 123people działa na bardzo podobnej zasadzie lecz oferuje więcej możliwości i przede wszystkim dostarcza lepszych wyników wyszukiwania. Nie ma się zresztą co dziwić - serwis przeszukuje ponad 200 źródeł z informacjami w tym takie serwisy jak Facebook, Linkedin, Myspace do tego korzysta również z wyników wyszukiwania Google i Bing. Wszystko po to aby dotrzeć do każdego skrawka informacji na temat poszukiwanej osoby.

Pobawiłem się chwilę 123people w polskiej wersji i szczerze mówiąc mam mieszane uczucia. Z jednej strony znalazłem kilka informacji na swój temat (bo oczywiście szukałem osoby o nazwisku Grzegorz Marczak), kilka artykułów w których byłem wspominany itp. Z drugiej strony brakuje w źródłach informacji takich polskich serwisów jak chociażby Nasza Klasa czy GoldenLine. Naprawdę trudno będzie zrobić dobrą polską wyszukiwarkę, która nie korzysta z serwisu w którym konta ma 80% polskich internautów.
Co jeszcze? Wyniki w niektórych kategoriach nie są zbyt precyzyjne - wyszukiwarka nie znalazła mojego adresu email, a jest to chyba dla kogoś kto szuka innej osoby bardzo pomocna dana. Z wydajnością też miałem podczas testów jakieś dziwne problemy - raz system bardzo szybko wyświetlił mi wyniki, za drugim razem musiałem naprawdę sporo czekać, aż w końcu ponownie odświeżyłem stronę i tym razem było już wszystko ok.

Podobnie jak przy Szuku zastanawiam się ile raz skorzystam z takiego serwisu? Kilka? Na szczęście w przeciwieństwie do Szuku, 123people to serwis międzynarodowy i pewnie dzięki temu utrzymuje dość sporą oglądalność nawet jeśli użytkownicy dość sporadycznie z niego korzystają.

Polecam pobawić się polską wersją 123people, ciekawy jestem waszych opinii o wynikach jakie otrzymaliście.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu