Felietony

Chomikuj.pl będzie jeszcze bardziej legalne

Grzegorz Marczak
Chomikuj.pl będzie jeszcze bardziej legalne
25

To, że serwis Chomikuj.pl działa legalnie jest rzeczą oczywistą - wszystkiemu bowiem, zawsze winni są i będą użytkownicy tego typu portali (ironia). Ostatnia sytuacja i pogłoski o pozwach sądowych zmobilizowały jednak właścicieli serwisu do podjęcia moim zdaniem słusznych działań w celu ułatwienia w...

To, że serwis Chomikuj.pl działa legalnie jest rzeczą oczywistą - wszystkiemu bowiem, zawsze winni są i będą użytkownicy tego typu portali (ironia). Ostatnia sytuacja i pogłoski o pozwach sądowych zmobilizowały jednak właścicieli serwisu do podjęcia moim zdaniem słusznych działań w celu ułatwienia wydawcom walki z piractwem w serwisie.

Trwają ostatnie testy przygotowywanej od wielu miesięcy Platformy Ochrony Wydawców oraz Dystrybucji Plików na Chomikuj.pl. Platforma, dostępna dla wszystkich wydawców, dystrybutorów i autorów treści cyfrowych, umożliwi im zgłaszanie do zablokowania plików przy pomocy dosłownie jednego kliknięcia. Wbudowane w Platformę nowe mechanizmy wyszukiwania (w tym system identyfikujący identyczne pliki na podstawie sum kontrolnych), znacząco usprawnią i przyspieszą walkę z nieautoryzowaną dystrybucją plików.

Czyli okazuje się, że jak się chce to można zrobić mechanizm który szybko i automatycznie usunie niechciane dane (filmy, muzykę, oprogramowani) z serwisu i to bez potrzeby wskazywania lokacji każdego pojedynczego pliku. To jednak nie wszystko Chomiki chcą też wprowadzić mechanizm umożliwiający wydawcom sprzedaż plików 6 milionom użytkowników serwisu. Płacić będzie można wirtualną walutą serwisu lub też prawdziwymi pieniędzmi.

Wydawca za pośrednictwem platformy będzie mógł umieszczad na swoim indywidualnym koncie pliki, które chciałby sprzedawad w Internecie. Pliki te będą mogły swobodnie krąży pomiędzy kontami użytkowników Chomikuj.pl, którzy wzajemnie będą polecad sobie najciekawsze z nich. Pobranie lub obejrzenie zawartości pliku będzie możliwe dopiero po uiszczeniu opłaty w Chomikowych Punktach (wirtualna waluta portalu). Użytkownik, od którego pobrano plik/dokonano zakupu, otrzyma prowizję w Chomikowych Punktach, za które będzie mógł kupowad kolejne utwory. Dla wydawcy, każde pobranie pliku oznacza gratyfikację finansową - konkretną opłatę rozliczaną na podstawie miesięcznych zestawie.

Pomysł dość ciekawy, ciekawy jestem tylko reakcji wydawców na taką możliwość oraz tego czy nie będą bali się że w ten sposób wpuszczą to drugiego obiegu (tego darmowego) jeszcze więcej filmów i muzyki. Takie wątpliwości dominują chyba wśród dystrybutorów materiałów chronionych prawami autorskim.

Opisane powyżej działania są też bardzo dobrą metodą na "zamknięcie ust" tym wszystkim którzy posądzają właścicieli serwisu o złe intencje i chęć zarabiania na nielegalnych treściach. Ciekawe tylko czy powyższe pomysły nie wpłyną negatywnie na liczbę użytkowników serwisu, którzy nie ma co się łudzi nie przychodzą do Chomikuj na zakupy:)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu