Ministerstwo Cyfryzacji w połowie wakacji zdecydowało się ostrzec Polaków przed niebezpieczeństwami czyhającymi w sieci. Wybieracie się na urlop lub szykujecie się na większe zakupy? Uważajcie na oszustów.
Wybierasz się na wakacje? Nie daj się nabrać i uważaj w co klikasz
Na rynku dostępnych jest wiele stron i aplikacji, dzięki którym można zarezerwować nocleg. Wszystko wydaje się proste: trzeba założyć konto, wprowadzić dane, zakupić interesujące oferty i można pakować się na wyjazd. Jednak chwila nieuwagi, pośpiech lub obawa przed utratą wymarzonej oferty mogą prowadzić do utraty pieniędzy.
– problem w tym, że oszuści chętnie wykorzystują popularność różnych aplikacji i serwisów do zwabienia swoich ofiar. A w wakacyjnym nastroju nietrudno o problemy, których odkręcenie nie dość, że zajmie sporo czasu, to skutecznie wytrąci z dobrego humoru związanego z upragnionym urlopem. Jak się przestrzec przed oszustami? Ministerstwo Cyfryzacji przedstawia kilka porad dla tych, którzy szukają ofert w sieci.
Fałszywe oferty noclegowe w sieci. Ministerstwo Cyfryzacji przedstawia porady, jak nie dać się oszukać
- Oficjalna strona obiektu: Upewnić się, że strona, na której znajduje się oferta, to oficjalna strona obiektu.
- Dane kontaktowe: Porównać dane kontaktowe z tymi dostępnymi na innych stronach, które oferują noclegi.
- Kontakt z obiektem: Sprawdzić, czy można skontaktować się z obiektem, na przykład telefonicznie.
- Formy płatności: Upewnić się, że miejsce oferuje różne formy płatności.
- Zmiana lub odwołanie rezerwacji: Sprawdzić, czy można zmienić lub odwołać rezerwację.
Ministerstwo Cyfryzacji ma również kilka porad dla tych, którzy zajmują się prowadzeniem obiektów noclegowych i którzy chcieliby zwiększyć bezpieczeństwo – zarówno obiektu, jak i pracowników.
- Budowanie świadomości cyberzagrożeń: Organizować regularne szkolenia dla pracowników.
- Bezpieczne stanowiska pracy: Stosować silne hasła i uwierzytelnianie wieloskładnikowe.
- Aktualizacje systemów: Regularnie aktualizować oprogramowanie i zabezpieczenia systemów.
- Polityka bezpieczeństwa: Wyznaczyć osoby odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo i ochronę danych.
- Zgłaszanie incydentów: Zgłaszać incydenty bezpieczeństwa do CERT Polska.
MC jednocześnie przypomina kilka punktów, na które trzeba zwrócić uwagę przed płaceniem w sieci – czy to za zakupy, czy też za wakacje. Jak nie dać się oszukać?
- Zaufane platformy płatności: Korzystać z renomowanych usług płatniczych.
- Ostrożność z danymi: Chronić dane osobowe i finansowe.
- Unikanie impulsywnych zakupów: Nie ulegać presji czasu i emocji.
- Bezpieczne hasła: Używać silnych haseł i dbać o bezpieczne logowanie.
- Czytanie powiadomień bankowych: Dokładnie sprawdzać wszelkie informacje z banku.
- Ochrona urządzeń: Zabezpieczać sprzęt, z którego korzysta się do płatności.
- Użycie jednorazowych kart: Rozważyć korzystanie z kart jednorazowych i portfeli wirtualnych.
Ministerstwo przestrzega: uwaga na oszustów w sieci
Bardzo fajnie, że Ministerstwo Cyfryzacji podjęło temat oszustw i fałszywych stron internetowych czekających na potencjalne ofiary. Pytanie tylko, dlaczego w drugim miesiącu wakacji i tak późno? Sporo z Was już wybrało się na urlopy, część jeszcze czeka na swoją kolej z odpoczynkiem. Warto chwalić takie akcje, ale powinny być przygotowywane porządnie. Nie da się też ukryć, że bezpieczeństwo w sieci zależy też od nas samych.
Nawet najlepsze systemy ochrony mogą okazać się niewystarczające w starciu z oszustami, którzy sięgają po coraz nowsze sposoby omijania zabezpieczeń i podszywania się pod inne firmy, czy instytucje. Bądźcie czujni, uważajcie, w co klikacie, a gdy tylko macie podejrzenia co do korespondencji mailowej, wysłanej za pomocą SMS, czy jednego z komunikatorów, lepiej ją zignorować lub skontaktować się z NASK. Zawiadomienia związane z potencjalnymi oszustwami najłatwiej zgłaszać bezpośrednio do CERT, odwiedzając stronę Zgłoś incydent. Wszystkie podejrzane wiadomości SMS z linkami można również przesłać, używając funkcji "Przekaż", bezpośrednio na numer: 8080.
Co ciekawe, kilka tygodni temu Dariusz Standerski, wiceminister cyfryzacji, zapowiadał, że jeszcze przed końcem wakacji w aplikacji mObywatel pojawi się funkcjonalność związana ze zgłoszeniami oszustów. "Bezpieczni w sieci" pozwoli na zgłoszenie phishingu SMS-owego i mailowego. Następnie zgłoszenia trafią do CSIRT NASK lub innych krajowych CISRT-ów. Na ten moment nie wiadomo jeszcze, kiedy funkcja trafi do aplikacji. Do końca wakacji jeszcze kilka tygodni, więc jej twórcy mają czas, by wywiązać się z zapowiedzi ministerstwa.
Stock image from Depositphotos
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu