Internet

WordPress 3.6 „Oscar” z lepszym zarządzaniem wersjami i odtwarzaniem multimediów w HTML5

Tomasz Popielarczyk
WordPress 3.6 „Oscar” z lepszym zarządzaniem wersjami i odtwarzaniem multimediów w HTML5
17

Najpopularniejszy na świecie system zarządzania treścią otrzymał kolejną aktualizację. Tym razem twórcy skupili się na lepszym zarządzaniu wersjami postów oraz natywnym wsparciem dla multimediów, w tym linków ze Spotify, Rdio i SoundCloud. Zadebiutował też nowy motyw - Twenty Thirteen. Wordpress...

Najpopularniejszy na świecie system zarządzania treścią otrzymał kolejną aktualizację. Tym razem twórcy skupili się na lepszym zarządzaniu wersjami postów oraz natywnym wsparciem dla multimediów, w tym linków ze Spotify, Rdio i SoundCloud. Zadebiutował też nowy motyw - Twenty Thirteen.

Wordpress napędza już 18,6 proc. stron www w internecie, a licznik pobrań skryptu sięgnął 46 mln. To najpopularniejszy i przez wielu bardzo ceniony CMS, który nie tylko może napędzać blogi, ale też wiele innych typów stron - począwszy od zwykłych "landing pages", a na mini-platformach społecznościowych i sklepach skończywszy.

Wersja z numerkiem 3.6 tradycyjnie otrzymała własną nazwę. Tym razem postanowiono oddać cześć Oscarowi Petersonowi, znanemu jazzowemu pianiście oraz kompozytorowi z Kanady. Można ją tradycyjnie pobrać ze strony Wordpressa.

W nowym wydaniu duży nacisk położono na proces tworzenia postów. Wordpress wzbogacił się o nowy system porównywania wersji, który przybrał formę osi czasu, na której znajdziemy nasze poprzednie zapisane wersje. Porównanie ich z aktualną najnowszą (lub każdą inną) jest banalnie proste i bardzo przystępne. Nie musimy już się zastanawiać czym się różnią poszczególne kopie. Bezpośrednio powiązana jest z tym inna nowość - poprawki w automatycznym zapisywaniu. Teraz każdy autor ma swój własny strumień automatycznie zapisywanych wersji zapisywany lokalnie, a więc znacznie trudniej jest cokolwiek utracić. Wprowadzono również nowy interfejs, który utrudnia edytowanie postów, które właśnie są tworzone przez innego użytkownika. Całość jest o wiele bardziej transparentna niż dotychczas.

Nowy Wordpress to również natywne wsparcie dla publikowania plików audio i wideo w postaci odtwarzacza w HTML5. Co prawda nie przypominam sobie, żebym kiedykolwiek w taki sposób umieszczał klipy wideo, bo zawsze uciekam się do YouTube'a, ale zapewne jest grono osób, które ucieszy się z nowego rozwiązania. Osobiście znacznie bardziej podoba mi się wsparcie dla serwisów ze streamingiem muzyki. Teraz umieszczenie widżetów ze Spotify, Rdio czy SoundCloud ogranicza się do wstawienia linka. Tylko gdzie jest Deezer, ja się pytam?

Wraz z tym wydaniem wprowadzono też motyw Twenty Thirteen, który jest ewolucją w stosunku do poprzednich publikowanych co roku domyślnych layoutów Wordpressa. Oferuje on nam w pełni responsywną, dostosowującą się do rozmiarów wyświetlacza strukturę, kilka typów postów oraz przejrzyste ułożenie elementów. Moim zdaniem to najładniejszy spośród wszystkich dotychczasowych domyślnych motywów. Zapewne wkrótce zaczną powstawać jego modyfikacje oraz wariacje.

Twórcy wprowadzili też sporo poprawek do modułu tworzenia menu, który jest teraz bardziej przystępny, a także zadbali o developerów. Ci ostatni otrzymali możliwość skorzystania z nowego API audio/wideo dającego dostęp do tagów ID3. Możliwe jest teraz też wykorzystywanie znaczników HTML5 w takich elementach jak wyszukiwarka czy system komentarzy. Ogółem wprowadzono ponad 700 pomniejszych zmian, których listę można znaleźć na Wordpress Codex.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu