Internet

Stream Nation to tylko kolejny dysk w chmurze? Nie do końca...

Grzegorz Ułan
3

Z założenia i samego funkcjonowania, tak, Stream Nation to kolejny dysk w chmurze, ale twórcą tego projektu jest współzałożyciel Deezera. A jak Deezer to strumieniowe przesyłanie i odtwarzanie multimediów. Stream Nation pozwala na takowe w postaci filmów i to nie tylko naszych własnych, ale również...

Z założenia i samego funkcjonowania, tak, Stream Nation to kolejny dysk w chmurze, ale twórcą tego projektu jest współzałożyciel Deezera. A jak Deezer to strumieniowe przesyłanie i odtwarzanie multimediów. Stream Nation pozwala na takowe w postaci filmów i to nie tylko naszych własnych, ale również tych znalezionych w sieci. W tym miejscu już jest blisko do zachęty i przyciągnięcia do siebie amatorów nielegalnego odtwarzania chronionych prawem autorskim treści.

Ale od początku. SN to przede wszystkim aplikacja webowa pozwalająca na gromadzenie zdjęć i filmów w chmurze. Tworzenie kolekcji i udostępnianie ich znajomym. Nie można ich udostępniać tylko poza aplikacją.

Zarówno filmy jak i zdjęcia możemy uruchomić w wygodnej przeglądarce na pełnym ekranie.

Do dodawania naszych multimediów możemy wykorzystać aplikację desktopową na Windowsa bądź Mac OS X, mobilną - na razie tylko na iOS, Dropboxa lub prosto z sieci.

W darmowej wersji mamy do dyspozycji 2GB miejsca, ale dość szybko można tę pojemność zwiększyć do 10GB.

Przez pierwszy miesiąc mamy nieograniczoną przepustowość, więc do woli możemy oglądać sobie, co tam nam w sieci wpadnie i to bez ściągania na swój dysk.

O ile rozumiem tworzenie kolekcji filmików z YT, Vimeo czy innego serwisu, o tyle zupełnie nie rozumiem opcji udostępnienia dodawania magnet linków.

Dość długo szukałem serwisów z legalnymi filmami, znalazłem dosłownie kilka, ale tylko z plikami torrent. Magnet linki udostępnia jak wiemy TPB i tu widzę zachętę dla amatorów piractwa. Wprawdzie można samemu stworzyć sobie taki magnet link z pliku torrent, ale dlaczego nie udostępniono tego od razu? Do tego wszystkiego nie trzeba czekać na pobranie, filmy odtwarzane są natychmiast i to już z gotowymi napisami. Po wszystkim kasuje się źródło i dostępne miejsce na dysku w chmurze zwalnia się na nowo.

Kolejny niezrozumiały krok znalazłem w TOS.

a video User Content can be streamed by only one Friend at any given time. In that case, the video will be made available until the first of the following event happens: for 24 hours after the user clicked on the play button or closed the webpage comprising the video player. Then the video User Content will be automatically available to the other Friends of a given user

To mi przypomina panujący niegdyś w sieci mit o legalności pobranych filmów, gdy będziemy usuwać je po 24h. Nawet przy założeniu, że dysponujemy legalnym filmem nie mamy już możliwości udostępniania go komuś innemu w sieci.

Oczywiście w tym samym dokumencie znajdziemy zapis, że za legalność gromadzonych materiałów odpowiedzialny jest tylko sam użytkownik. Nie zachęcam więc tym wpisem do nielegalnego korzystania ze Stream Nation, ale zwracam uwagę, że w przypadku wpadki odpowiedzialność poniesiecie taką samą, jak w przypadku innych nielegalnych sposobów na pobieranie filmów. Faktem jest, że Stream Nation w znaczny sposób to ułatwia i zachęca wręcz, ale tylko w swoich własnych celach mierzonych wzrostem zainteresowania i popularności. Jest już tak wiele dysków sieciowych na rynku, że trzeba naprawdę mocno czymś się wyróżnić aby zachęcić jakoś do siebie użytkowników korzystających już z podobnych dostępnych rozwiązań. Pytanie tylko, czy to zadziała?

Poza tymi funkcjami nie znalazłem w tym serwisie niczego innego, czego nie znaleźlibyście w innych dyskach sieciowych, nadmienię jeszcze tylko, że Dropbox pozwala na odtwarzanie tylko pierwszych 15 minut udostępnianych filmów, ale właśnie między innymi dlatego, by wykluczyć nadużycia, o których pisałem.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu