Polska

Od dziś złożysz wniosek o paszport dla dziecka online i za darmo

Grzegorz Ułan
Od dziś złożysz wniosek o paszport dla dziecka online i za darmo
5

Może nie wielkimi krokami - pogoda wciąż nie rozpieszcza, ale zbliża się już okres wyjazdowo-urlopowy, to często okazja i potrzeba wyrobienia paszportu. Jeszcze nie dla dorosłych, ale już dla dzieci sam wniosek o jego wyrobienie, od dziś można złożyć online.

To duże ułatwienie dla rodziców, którzy przynajmniej na złożenie wniosku w urzędzie nie muszą tracić czasu czy gorsza brać wolnego w tym celu.

Wniosek o paszport dla dziecka w wieku do 5 lat i od 5 do 12 lat, możemy złożyć online na tej stronie. Co ważne, aby móc uzyskać w ten sposób paszport dla takiego dziecka, wymagana jest zgoda obojga rodziców, a to różnie wygląda - jeden z rodziców może przecież mieszkać w innej miejscowości.


Na szczęście w tym przypadku również temat można załatwić online, tym razem na tej stronie.

Co z odbiorem już gotowego paszportu? To już zależy od wieku dziecka, jeśli ma do 5 lat, nie trzeba go zabierać do urzędu po odbiór, ten wymóg jest stosowany tylko w przypadku dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Co więcej, jeśli przebywamy akurat przez dłuższy czas za granicą, gotowy paszport może zostać wysłany na wskazany zagraniczny adres kurierem.

Poza wnioskiem o paszport dla dzieci, można również online uzyskać zgodę na wydanie go dla osób ubezwłasnowolnionych, opiekunowie takich osób mogą ją złożyć pod tym adresem.

Minister Cieszyński:

Do tej pory, wyrażając zgodę na wydanie paszportu stacjonarnie (w konsulacie), musieliśmy poświadczyć podpis pod tą zgodą i za to wnosiliśmy opłatę. Dzięki nowym rozwiązaniom nie musimy już tego robić, a więc nie ponosimy dodatkowych kosztów z tego tytułu.

Na koniec, jeszcze jedna dobra wiadomość, do tej pory pobierano opłaty za poświadczenie podpisu pod zgodą na paszport, od dziś nie będą one już wymagane.
Źródło: Cyfryzacja KPRM.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news