Polska

Koniec z odręcznym wypełnianiem wniosku o paszport w urzędzie

Grzegorz Ułan
Koniec z odręcznym wypełnianiem wniosku o paszport w urzędzie
8

Wprawdzie na rozwój e-administracji w Polsce nie mamy co narzekać, jednak procedury stosowane przy wyrabianiu paszportów nadal trąciły archaicznością. Na szczęście i w tym obszarze coś się właśnie ruszyło i zmienia się na lepsze.

Wczoraj na stronach Cyfryzacja KPRM pojawił się ważny komunikat o zmianach, jakie zaczną obowiązywać od 13 listopada przy wyrabianiu paszportów. Ma to związek z wdrożeniem Rejestru Dokumentów Paszportowych, dzięki któremu odejdzie nam konieczność ręcznego wypełniania wniosku o wydanie paszportu - zrobi to za nas elektronicznie urzędnik w punkcie paszportowym.

Jeśli podczas tej procedury podamy urzędnikowi nasz adres e-mail lub numer telefonu, tą drogą zostaniemy też powiadomieni o możliwości odbioru już gotowego dokumentu. Przy odbiorze, po potwierdzeniu naszych danych i tożsamości na podstawie odcisku palca, złożymy też nasz podpis na dedykowanym temu urządzeniu.

Rejestr Dokumentów Paszportowych to nie tylko ułatwienia przy wyrabianiu paszportu, ale również dostęp online na naszym koncie GOV.pl do takich danych jak:

  • swoje dane w Rejestrze Dokumentów Paszportowych,
  • czy paszport lub inny dokument paszportowy jest gotowy do odbioru,
  • ważność paszportu lub innego dokumentu paszportowego.

Ponadto, będziemy mogli też zgłosić online utratę lub uszkodzenie paszportu. W tym celu wystarczy na portalu GOV.pl odnaleźć odpowiednią e-usługę w zakładce „Usługi dla Obywatela” - „Zgłoś utratę lub uszkodzenie paszportu lub innego dokumentu paszportowego” i po wypełnieniu zgłoszenia oraz potwierdzeniu tożsamości za pomocą e-podpisu, profilu zaufanego, e-dowodu lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego, wysłać je do punktu paszportowego.

Udostępnienie powyższych nowości poprzedzone będzie pewnymi utrudnieniami, związanymi z wdrożeniem nowego systemu. Mianowicie - od 8 listopada (godz. 14.00) do 13 listopada (godz.00) punkty paszportowe w kraju i za granicą nie będą przyjmować wniosków o paszporty, ani wydawać dokumentów paszportowych. Warto więc pośpieszyć się z odbiorem paszportu przed 8 listopada.

Źródło: Cyfryzacja KPRM.
Stock Image from Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news