Polska

Najpopularniejsze e-usługi, z których Polacy skorzystali przez ostatnie pół roku

Grzegorz Ułan
Najpopularniejsze e-usługi, z których Polacy skorzystali przez ostatnie pół roku
3

Popularyzacja Profilu Zaufanego i rozwój e-usług administracji publicznej, to jedna z lepszych i ważnych rzeczy, które udało się dokonać temu rządowi.

Jeszcze 6 lat temu Profil Zaufany miało założonych około 400 tysięcy obywateli, głównie byli to urzędnicy, a liczba e-usług wtedy dostępna nie powalała na kolana. Dziś Profil Zaufany ma założonych już 7,3 mln obywateli, to prawdziwy rozkwit tej usługi, a co za tym idzie rozwój e-administracji.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski:

Najlepszym wyznacznikiem rosnącego zainteresowania e-usługami jest popularność profilu zaufanego (PZ), który potwierdza naszą tożsamość w internecie, a tym samym otwiera drogę do korzystania z e-administracji. Tylko od stycznia do końca czerwca Polacy założyli 2 601 922 nowych profili zaufanych. To niemal pół miliona więcej niż przez cały ubiegły rok i niemal 1,4 miliona więcej niż w całym 2018 roku.

W marcu Polacy założyli 528 351 profili zaufanych, a w kwietniu już 602 739, w czerwcu było znacznie mniej, bo 427 377 osób założyło sobie profil, ale to i tak nie przeszkodziło osiągnąć rekordowego półrocza w historii Profilu Zaufanego, kiedy to średnio dziennie rodacy zakładali 14 296 nowych PZ.

Jeśli jeszcze sami nie założyliście swojego profilu zaufanego, najwygodniej i najszybciej dokonacie tego za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Z tej formy mogą korzystać klienci PKO Bank Polski SA, Santander, Banku Pekao, mBanku, ING Banku Śląskiego, Alior Bank, Millennium Bank, T-Mobile Usługi Bankowe czy niektórych Banków Spółdzielczych. Można to też zrobić za pośrednictwem platformy Envelo, ale w tym przypadku konieczna jest jeszcze wizyta z dowodem osobistym w najbliższej placówce Poczty Polskiej.

A jeśli nadal zadajecie sobie pytanie - a na co mi to, po co mi to potrzebne? Spójrzcie na najbardziej popularne wśród rodaków e-usługi, z których Wy również będziecie mogli skorzystać z Profilem Zaufanym.

Zgłoszenie online zbycia lub nabycia pojazdu

Dzięki Profilowi Zaufanemu możecie zalogować się do rządowego portalu GOV.pl i zgłosić nabycie lub zbycie swojego pojazdu.

Od połowy stycznia, kiedy to udostępniono ulepszoną wersję tej usługi do czerwca skorzystano z niej 247 946 razy, co dało średnio na dzień 1362 zgłoszeń. Najwięcej takich zgłoszeń było w czerwcu – 54 025, w marcu – 52 841 oraz w maju – 51 026.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski:

Inna e-usługa, którą liczymy w setkach tysięcy, to pismo ogólne. Dzięki niemu możemy zainicjować w urzędzie załatwienie niemal każdej sprawy. Oczywiście bez wychodzenia z domu. Od początku stycznia do końca czerwca Polacy wysłali online do urzędów 618 988 pism ogólnych.

W tym przypadku statystyki są jeszcze lepsze, najwięcej takich pism Polscy wysłali w kwietniu - 138 880, w czerwcu - 134 064 oraz w maju – 129 292.

Złożenie online wniosku o nowy dowód osobisty

Nie będzie zaskoczenia, że i składanie wniosków o wydanie nowego e-dowodu również cieszy się sporą popularnością. Od początku roku taki wniosek złożyły 147 732 osoby, najwięcej w czerwcu - 32 744 i w maju – 31 576, z kolei najmniej wniosków o dowód złożono w lutym - 15 634 osoby.

Natomiast, jeśli chodzi o wnioski związane ze zgłoszeniem utraty dowodu osobistego, tych było zdecydowanie mniej - 19 469, najwięcej złożono ich w czerwcu – 4120.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski:

To tylko część z coraz większego pakietu e-usług, który oferujemy Polakom. Przez internet można sprawdzać punkty karne, historię pojazdu, czy wnioskować o dofinansowanie w programie Mój Prąd. Każda z tych e-usług zyskała na popularności. Rosnące zainteresowanie i zaufanie Polaków do e-administracji to nie tylko potrzeba chwili. To trend, który – mamy nadzieję – zostanie z nami na stałe.

Z innych e-usług Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło nam jeszcze statystyki odnoszące się do wniosków o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego, tych było już 77 419. Ponadto z zameldowania i wymeldowania się online od początku roku skorzystało już 84 654 osób, a z możliwości zgłoszenia narodzin dziecka 65 444.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu