Microsoft

Szwankuje Ci Windows 10? Bez obaw, to tylko aktualizacja

Kamil Pieczonka
15

Windows 10 nie jest może najlepszym systemem operacyjnym na rynku komputerów osobistych, ale bez wątpienia jest najbardziej popularny. Niestety między innymi z tego powodu, musi mierzyć się z różnymi problemami. A tych w ostatnich miesiącach jest bardzo dużo i nic nie zapowiada aby miało się to zmienić.

Windows 10 ma już ponad 50% rynku

Według różnych szacunków, wersja 10 systemu Windows już od dawna jest najpopularniejsza, skutecznie spychając Windows 7 na coraz większy margines. Najnowszy ranking StatCountera mówi nawet, że w rodzinie systemów Windows, "dziesiątka" ma już blisko 60% udziałów, podczas gdy wynik Windows 7 spada do 30%. Oznacza to, że coraz więcej osób przesiada się na nowy system i musi on być zgodny z coraz większą liczbą różnych konfiguracji. Niestety pomimo wielu lat doświadczenia, Microsoftowi nadal nie najlepiej wychodzi kontrolowanie problemów, jakie mogą sprawiać kolejne aktualizacje.

Najnowsza z nich oznaczona symbolem KB4512941, która wprowadza wersję systemu o oznaczeniu 18362.329 poprawia sporo błędów między innymi w funkcji Windows Sandbox, która pojawiła się w dużej aktualizacji oznaczonej numerkiem 1903. Niestety wygląda też na to, że wprowadza kolejne niedogodności. Użytkownicy donoszą o problemach z dużym obciążeniem procesora przez procesy systemowe, dokładnie chodzi o Cortanę i wyszukiwarkę (SearchUI.exe). Podczas normalnej pracy może ono sięgać nawet 40% i wydatnie wpływa na komfort korzystania z komputera. Co ciekawe problem zgłaszali już wcześniej beta testerzy, którzy sprawdzają na własne życzenie nowe wersje Windows 10, ale Microsoft do tej pory nie zareagował.

W tej chwili nie ma oficjalnego rozwiązania tego problemu i nie wiadomo kiedy pojawi się kolejny patch. Użytkownicy mają obecnie do rozważenia dwie opcje. Pierwsza z nich to odinstalowanie felernej poprawki, co niekoniecznie musi być dobrym rozwiązaniem bo mimo wszystko poprawia ona inne błędy. Druga opcja to włączenie wyszukiwarki Bing (domyślnie jest wyłączona po tej aktualizacji), a można to zrobić w 3 prostych krokach:

  1. Naciśnij klawisze Windows + R na klawiaturze i nowym oknie wpisz ‘regedit’ aby otworzyć Edytor rejestru.
  2. Poszukaj klucza HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Search.
  3. Znajdź wartość DWORD o nazwie BingSearchEnabled i ustaw ją na 1.

Po restarcie komputera problem powinien ustąpić. Pamiętajcie, że modyfikacji rejestru systemowego dokonujecie na własną odpowiedzialność. Należy to zrobić ostrożnie i dużą starannością, aby nie uszkodzić sobie komputera.

Dlatego właśnie opóźniam instalowanie aktualizacji

To wszystko przypomina mi dlaczego zawsze odkładam instalowanie aktualizacji Windows 10 tak długo jak to tylko możliwe. Z jednej strony nie jest to dobre ze względów bezpieczeństwa, ale jak pomyślę sobie, że mam być królikiem doświadczalnym dla Microsoftu, to jestem w stanie podjąć to ryzyko. Problemy po aktualizacjach Windows 10 miałem już kilkukrotnie, podobne sprawy wiele razy opisywaliśmy też na łamach Antyweba i wygląda na to, że zespół odpowiedzialny za Windowsa nie jest w stanie sobie z tym poradzić. A szkoda, bo grono testerów jest całkiem pokaźne i to oni powinni wyłapać wszystkie niedoskonałości na wcześniejszych etapach.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu