Microsoft

Cieszę się, że korzystam z nowego Microsoft Edge. Oto nowości na które czekam

Jakub Szczęsny
Cieszę się, że korzystam z nowego Microsoft Edge. Oto nowości na które czekam
22

Nie spodziewałem się, że rozwój Microsoft Edge na silniku Chromium będzie jedną z przyjemniejszych rzeczy w nowych technologiach, które odbędą się w tym roku. Sam byłem sceptyczny co do pomysłu przejścia przeglądarki Microsoftu na google'owski silnik. Okazuje się, że absolutnie niepotrzebnie, bo dzięki temu projekt Edge zyskuje mnóstwo ciekawych funkcji.

Choć Microsoft Edge oparty na silniku Chromium znajduje się w fazie testów zainteresowanej nim społeczności (w tym mnie), produkt wydaje się być używalny. Najlepszym dowodem na to, że jest to oprogramowanie godne zaufania i nadaje się ono do pracy na co dzień jest to, że... ja z niego korzystam już od ponad miesiąca i w ciągu tego okresu nie zauważyłem, by sprawiał on jakiekolwiek problemy. Ba, powiem więcej. Wydaje mi się, że w niektórych kwestiach jest nawet lepiej niż w Google Chrome.

Zobacz więcej: Coś lepszego i szybszego od Chrome? Oto... Microsoft Edge

Microsoft widząc, że Microsoft Edge oparty na silniku Chromium zyskuje spore zainteresowanie postanowił podzielić się kolejnymi zmianami, które będą wdrażane do tej przeglądarki. Muszę przyznać, że zmiany, które czekają ten projekt jest naprawdę dobra i koresponduje ona z potrzebami użytkowników. Inne natomiast to poprawki, których wprowadzenie jest konieczne z punktu widzenia komfortu korzystania z produktu. Miło natomiast, że Microsoft postanowił wysłuchać społeczność skupioną wokół Edge'a - efektem tego są niektóre funkcje, które zostaną dodane do przeglądarki.

W następnym miesiącu użytkownicy ucieszą się z usprawnionego scrollowania stron na wzór tego, jak wygląda to w wersji UWP Microsoft Edge. Co więcej, pojawi się opcja automatycznego blokowania materiałów wideo uruchamiających się z atrybutem autoplay.

Ale to nie koniec zmian. Co zobaczymy w Microsoft Edge w październiku?

Microsoft Edge zyska możliwość rysowania na plikach PDF uruchamianych w przeglądarce. Co więcej, praca na kilku profilach zostanie znacznie ułatwiona dzięki precyzyjniejszemu systemowi otwierania linków oraz załączników. Rzeczywiście - zdarza mi się, że niektóre treści są otwierane na nie tym profilu co trzeba i okazuje się, że nie mam uprawnień do otworzonego dokumentu.

Użytkownicy, którzy przywiązują uwagę do walorów estetycznych przeglądarki będą mogli ustawić własne zdjęcie jako tło w ekranie nowej karty. Pojawi się też poprawka zaadresowana błędowi, w ramach którego przeglądarka błędnie nakazuje uruchomienie jej instancji bez włączonego trybu administratora

W kolejnych miesiącach Microsoft ma pochylić się nad propozycjami od społeczności - m. in. nad możliwością wyłączenia news feeda oraz Binga w ekranie nowej karty. Co więcej, testerzy wskazują, że powinna pojawić się tam opcja zmiany dostawcy usługi wyszukiwania oraz wsparcie dla ciemnego motywu. Wskazuje się również na obsługę motywów z Chrome Web Store oraz możliwość zalogowania się do przeglądarki za pomocą... konta Google.

Pełna lista zmian

Inking on PDFs
When you sign-in to the browser, your sign-in profile picture will accurately be kept up to date.
When you have more than one profile, better handling for opening links and attachments in the appropriate profile.
An option to set your own photos as the background image on the New Tab Page
Enable search in the extensions store
A bug fix for users who receive an “Administrator Mode Detected” notification (advising them to close and relaunch the browser in non-administrator mode) each time they launch Edge
ClickOnce deployment of Windows applications from web pages

Zmiany proponowane przez społeczność

Feature requests for the New Tab Page, including the capability to turn off the news feed, to hide the Bing search bar, to change the search provider, to rename tiles, and to support Dark Theme
Bring back features from the current version of Microsoft Edge such as tab set aside, tab preview, "Ask Cortana", and the reading list
Make it easier to share web content with other users and apps
Provide an option to set a custom home page
Update the user interface with the Fluent Design System, including less rounded tabs
Support themes from the Chrome Web Store
Allow sign-in to the browser with a Google account
Provide different options for sorting favorites
Provide run / open / save / save as options when downloading files

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu