Microsoft

Więcej Microsoftu w Androidzie dzięki... Samsungowi. I to jest świetna droga

Jakub Szczęsny
Więcej Microsoftu w Androidzie dzięki... Samsungowi. I to jest świetna droga
7

Był czas, że Microsoft chciał zawojować stacje robocze za pomocą urządzeń ultramobilnych. Ten plan jednak upadł, a w miejsce innowatora na tym polu wskoczył... Samsung ze swoim DeX-em. Szybko okazało się nawet, że Samsungi zdolne uruchomić tryb desktopowy dogadują się również ze stacjami dokującymi...

Był czas, że Microsoft chciał zawojować stacje robocze za pomocą urządzeń ultramobilnych. Ten plan jednak upadł, a w miejsce innowatora na tym polu wskoczył... Samsung ze swoim DeX-em. Szybko okazało się nawet, że Samsungi zdolne uruchomić tryb desktopowy dogadują się również ze stacjami dokującymi od Microsoftu - dokładnie tymi, które pierwotnie pracowały z Lumiami. To oczywiście otworzyło pewne "okienko" do spekulacji.

Zobacz także: Samsung Galaxy Note 10 i Note 10 +

Wszyscy ci, którzy marzą o idei przenikalności interfejsów oraz danych między Androidem a Windows mają już przed sobą pierwsze jaskółki, które na to pozwalają. Aplikacja Your Phone dla systemu Android pozwala m. in. na przenoszenie powiadomień z Androida na komputer z Windows 10. I nie tylko - program ten umożliwia podglądanie plików, a nawet uzyskanie dostępu do SMS-ów. Żaden producent telefonu komórkowego nie zdecydował się jednak dotychczas zintegrować tych rozwiązań ze swoim urządzeniem.

Aż przyszedł Samsung i...

Samsung Galaxy Note 10 to naprawdę gorąca premiera - dla mnie tym bardziej istotna, że w trakcie prezentacji nowego modelu pojawił się Satya Nadella - tematem jego krótkiego wystąpienia było partnerstwo zawiązane między Samsungiem i Microsoftem. Okazuje się, że telefony Galaxy Note 10 wystąpią na rynku z preinstalowaną aplikacją Your Phone. Co więcej, zdjęcia z Galerii będą automatycznie synchronizowane do chmury... OneDrive.

Warto przy tej okazji wspomnieć o tym, że możliwe będzie połączenie telefonu pracującego pod stacją DeX z dowolnym komputerem z Windows 10 na pokładzie. Wyniki pracy aplikacji na telefonie będą dostępne bezpośrednio na komputerze, co stwarza bardzo dogodną sytuację dla osób, które uwielbiają pracować wieloplatformowo. Właściwie, na takie coś czekałem od czasów Windows Phone / Windows 10 Mobile. Odrobinę smutne, że doczekałem się tego dopiero w momencie porażki Microsoftu i rozsądnego mariażu z galopującym Samsungiem. Nie bez znaczenia jest również możliwość odbierania / wykonywania połączeń z telefonu z Androidem za pośrednictwem Your Phone (to ma pojawić się niebawem).

Microsoft i Samsung w jednym stoją domku. Nie od wczoraj

Partnerstwo Microsoftu i Samsunga sięga modeli Galaxy S6 i pokrewnych, w których to po raz pierwszy aplikacje giganta zostały zainstalowane "na stałe'. Dzisiaj większość urządzeń koreańskiego producenta startuje na rynku z potężnym pakietem propozycji od Microsoftu. Wielokrotnie pisałem o tym, że mnóstwo aplikacji z Redmond dla platformy Android to świetne programy, które znacząco umilają korzystanie z urządzenia mobilnego.

Tyle, że Microsoft wydaje się wchodzić w Androida jeszcze mocniej - a wszystko to dzieje się dzięki Samsungowi. Koreańczycy przekażą gigantowi pokaźną bazę potencjalnych klientów, którzy mogą rozpropagować ideę połączonych Androida oraz Windows. Na scenie poświęcono kilka chwil również innym planom dotyczącym programów na system Google: wkrótce mają się pojawić: odświeżony Outlook dla tabletów, a także wersja programu pocztowego na urządzenia ubieralne Samsung Galaxy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu