Windows

Microsoft chyba przekombinował z tymi nowościami w Windows 10

Konrad Kozłowski
Microsoft chyba przekombinował z tymi nowościami w Windows 10
17

Microsoft ogłosił nową aktualizację dla Windows 10 oznaczoną jako Build 21354. W niej znalazły się nowe elementy interfejsu, a także poprawki w działaniu ekranów i sporo innych usprawnień.

O części z nowości słyszeliśmy wcześniej, teraz można je będzie łatwiej sprawdzić w praktyce, bo aktualizacja jest dostępna dla Insiderów. Największą z nich jest oczywiście nowa sekcja z wiadomościami na pasku zadań. Dostęp do niej uzyskujemy klikając na informację na temat pogody, którą umieszczono na pasku zadań zaraz obok zasobnika systemowego. Jeśli niektórzy z Was pamiętają, to właśnie tutaj Microsoft dodał kiedyś listę avatarów ulubionych znajomych lub współpracowników, byśmy mogli szybko nawiązać kontakt na jeden z kilku sposobów. Sama idea była udanym pomysłem, ale ograniczona liczba sposobów zainicjowania kontaktu (głównie e-mail i Skype) sprawiła, że mało kto z tego narzędzia korzystał.

Pogodynka i najnowsze informacje na pasku zadań. Nowe ikony

Teraz w tym miejscu znajdziemy nieco bardziej personalizowane treści, bo oprócz prognozy pogody wyświetlane są informacje i wydarzenia dotyczące konkretnego użytkownika. Wśród nich są wiadomości ze świata, szczegóły na temat ruchu w okolicy, wyniki sportowe i dane z giełdy. Oczywiście to od nas zależy, jakie informacje będą wyświetlane - u góry znajdziecie przycisk "Zarządzaj zainteresowaniami". W tle działać też będzie sztuczna inteligencja i algorytmy, które na podstawie wybranych źródeł informacji oraz aktywności będą dobierać kolejne informacje. Pod względem wizualnym warto też wspomnieć o nowych ikonach w katalogu Ten Komputer dla folderów z Dokumentami, Muzyką i innych.

Microsoft aktualizuje ikonki Eksploratora, będzie bardziej kolorowo

Lepsze zarządzenie ustawieniami ekranu oraz kamerek internetowych

Microsoft usprawnia też ustawienia dotyczące ekranów i monitorów pozwalając wyłączyć funkcję Content adaptive brightness control (CABC), która odpowiada za dostosowywanie poziomu jasności zależnie od rodzaju wyświetlanych treści. To przekłada się oczywiście na lepsze zarządzanie energią i dłuższy czas pracy na baterii. Jasność jest utrzymywana na wysokim poziomie lub zwiększana w trakcie korzystania np. z narzędzi do obróbki grafiki, ale w innych sytuacjach była automatycznie obniżana.

Windows 10 jak Windows XP, pływające menu Start z zaokrąglonymi rogami

By tego uniknąć będzie można teraz wyłączyć automatyczne zarządzanie poziomem jasności. W sekcji ustawień wyświetlania pojawią się też certyfikaty ekranów HDR, by użytkownicy dysponowali jak największą ilością informacji na temat środowiska w jakim pracują. Obowiązywać to będzie wybrane modele wspierające Dolby Vision i VESA DisplayHDR i Microsoft zaznacza, by nie być zaskoczonym brakiem certyfikatu, nawet gdy urządzenie go piosiada, ponieważ kolejne informacje będą dodawane w przyszłości.

W dobie prawie codziennych wideorozmów potrzebujemy szybkiego dostępu do ustawień kamery w naszym laptopie, by upewnić się, że wszystko działa poprawnie i dobrze prezentujemy się w kadrze. W nowych ustawieniach dedykowanych kamerkom internetowym będzie można swobodnie dodawać i usuwać urządzenia, a każdą z kamerek oddzielnie konfigurować.

Xbox działa w chmurze, a ja gram na pececie – sprawdzam streaming przed premierą

Pojawiają się ustawienia jasności obrazu oraz kontrastu, a dla obsługujących inne funkcje modeli dodane będą też opcje regulacji HDR-u, tzw. "Eye Contact" oraz zmiany orientacji obrazu. Microsoft regularnie wprowadza do Microsoft Store kolejne systemowe aplikacje, by można je było aktualizować niezależnie od systemu. Wcześniej spotkało to Notatnik, a teraz dołączają do niego MSPaint oraz Narzędzie wycinanie.

Microsoft chyba przekombinował z tymi nowościami w Windows 10

O ile opisane w drugiej części tekstu nowości to solidne konkrety, tak nie do końca wiem do czego dąży Microsoft z przestrzenią z pogodą i wiadomościami na pasku zadań. Nie jestem im przeciwny, ale ich udostępnianie będzie rozłożone w czasie zależności od regionu i prawdę powiedziawszy chyba nikt czegoś takiego od nich nie oczekiwał. Gdy ta nowość pojawi się w Polsce, będę z niej korzystał, ale wydaje mi się, że są bardziej naglące elementy do wdrożenia, niż nowe miejsce do wyświetlania takich informacji. Nowości będą dostępne we wspominanym buildzie 21354 w kanale deweloperskim.

Źródło: Microsoft, Windows Central

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu