Huawei

Wielki powrót zaokrąglonych ekranów? Przestańcie nas tym katować!

DP
Dawid Pacholczyk
10

Składane, giętkie i elastyczne ekrany robią się coraz tańsze. Jest to dość ciekawe zjawisko które otwiera nowe możliwości przed składanymi smartfonami, ale również może mieć wpływ na inny segment urządzeń. Mowa o telefonach z ekranem na krawędziach. Rozwiązanie, które już jakiś czas temu zostało odr...

Składane, giętkie i elastyczne ekrany robią się coraz tańsze. Jest to dość ciekawe zjawisko które otwiera nowe możliwości przed składanymi smartfonami, ale również może mieć wpływ na inny segment urządzeń. Mowa o telefonach z ekranem na krawędziach. Rozwiązanie, które już jakiś czas temu zostało odrzucone przez Samsunga, ale nie daje o sobie zapomnieć.

Wiemy już, że Motorola poszła na całość ze swoim nowym flagowym modelem Edge. Trzeba przyznać, że ich smartfon prezentuje się zjawiskowo. Funkcjonalnie rozwiązanie bez sensu, ale bezsprzecznie dodaje każdemu urządzeniu sporo uroku. Do tej pory było ono zarezerwowane dla produktów z górnej półki cenowej, jednak Huawei postanowił to zmienić.

Nowy patent od Huawei

Huawei opatentował właśnie rozwiązanie podobne do Xiaomi Mi Mix Alpha, które ma rozwiązać wiele z jego problemów. Przede wszystkim nie cała krawędź będzie ekranem, a jedynie niewielkie wycinki po jednej i drugiej stronie urządzenia. Zagwarantuje to kilka rzeczy.

Na pewno jedną z nich będzie nietuzinkowy wygląd. Jak widzicie na poniższym zdjęciu całość zapowiada się ciekawie. Dostępny fragment ekranu może mieć praktyczne zastosowanie, a równocześnie konstrukcja, dzięki ramkom w kluczowych miejscach, powinno być odporna na upadki czy uderzenia. No dobra, przynajmniej w jakimś podstawowym zakresie.

To co się rzuca w oczy to bardzo cienkie ramki, które z reguły robią piorunujące wrażenie. Martwi mnie jednak brak fizycznych guzików do sterowania dźwiękiem czy aparatem. Ich zmiana na wirtualne odpowiedniki może nie być najlepszym pomysłem i raczej nie spotka się z ciepłym przyjęciem.

Brak też jakiejkolwiek dziurki, łezki czy notcha, co sugeruje umieszczenie przedniej kamery pod ekranem telefonu. Według przecieków mówimy tutaj o urządzeniu ze średniej półki cenowej co mają sugerować jedynie dwa aparaty na pleckach (trzecia „dziurka” to lampa błyskowa).

Powrót zaokrąglonych ekranów?

Zaczynam mieć wrażenie, że producenci telefonów nie skupiają się na tym jakie są realne potrzeby ich klientów. Mogę się zgodzić z tym, że składane smartfony to ciekawy i dobry kierunek eksperymentowania. Próba utworzenia nowego segmentu urządzeń, które mogą odpowiadać na realne i konkretne potrzeby odbiorców.

Ale to? Ekrany typu waterfall mają swój urok i potrafią wyglądać pięknie, tego nie można im odmówić jednak z Waszych komentarzy często wynika, że pierwsze co robicie mając telefon z zaokrąglonym ekranem to wyłączenie jego działania.

Mix Alpha jest fatalnym urządzeniem, które na szczęście nie wyszło poza fazę prototypu. Przedstawiony patent to jego „lepsza” wersja. Jednak czy w tym wypadku to jakiekolwiek osiągnięcie? Telefon od Xiaomi był tak fatalny, że nie jest trudno zrobić coś lepszego, ale w tym wypadku „lepsze” nie oznacza „dobre”

Bardzo bym chciał, żeby producenci mocniej skupili się na naszych realnych potrzebach takich jak mniejsze zużycie mocy, solidniejsza bateria, większa wytrzymałość, a nie usuwanie fizycznych guzików na rzecz ich wirtualnych odpowiedników.

 

grafika

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: