Polska

Wajda School and Studio na YouTube

Maciej Sikorski
Wajda School and Studio na YouTube
6

Przed tygodniem Tomasz pisał o kanale filmowym Sala kinowa. Uruchomiono go na platformie YouTube, udostępniono obrazy, które można oglądać za darmo, z polskimi napisami lub z lektorem. Fajna rzecz, z pewnością warto tam zajrzeć. Podobnie jest z kolejnym projektem, który wystartował w serwisie należą...

Przed tygodniem Tomasz pisał o kanale filmowym Sala kinowa. Uruchomiono go na platformie YouTube, udostępniono obrazy, które można oglądać za darmo, z polskimi napisami lub z lektorem. Fajna rzecz, z pewnością warto tam zajrzeć. Podobnie jest z kolejnym projektem, który wystartował w serwisie należącym do Google. Mowa o Wajda School and Studio. Co na nim znajdziecie?

Kanał ruszył kilka dni temu, może część z Was już o nim słyszała albo nawet zajrzała pod właściwy adres. W tygodniu nie poświęciłem sprawie uwagi, teraz można to nadrobić. Podejrzewam, że niektórych Czytelników AW sprawa zaintryguje, ponieważ chodzi o promowanie kina, ale w sposób, którego raczej nie znajdziecie w głównym medialnym nurcie. Nie napiszę, że to jakaś wielka alternatywa i niespotykane wcześniej spojrzenie na kino, ale dla osób zainteresowanych X Muzą może to być miejsce godne uwagi.

Z jednej strony kanał ma być narzędziem do promocji młodych twórców, a z drugiej próbą nawiązania kontaktu ze współczesnym widzem. Szkoła Wajdy i Wajda Studio chcą się tu reklamować i chwalić swoimi osiągnięciami, ale właśnie o to chodzi. Będą trailery, kawałki filmów, wykładów czy warsztatów, pojawią się też dokumenty. Raczej krótkie filmy, wiele z nich będzie pewnie można "skonsumować" w drodze do szkoły czy pracy.

W moim odczuciu nie jest to kanał skierowany wyłącznie do koneserów kina, osób, które od dawna drążą ten temat i pracują w jego obrębie. To także dobre miejsce do poszerzania horyzontów i zdobywania wiedzy przez osoby zaczynające swoją przygodę z filmem, ale chcące zagłębić się w to zagadnienie. Ludzie, którzy chcieliby związać swoją przyszłość z kinem czy z teatrem z pewnością powinni śledzić takie projekty i szukać nowych. Z wykładów czy warsztatów będzie pewnie można wynieść sporo wskazówek.

Materiały są odpowiednio posegregowane na stronie głównej kanału, póki co nie ma ich bardzo dużo, ale zakładam, że stopniowo będą dodawane kolejne i za jakiś czas zrobi się z tego naprawdę ciekawy zbiór. Zresztą, nie o liczbę filmów tu chodzi. Wspomniany kanał to kolejny ciekawy polski wątek filmowy w rozległej przestrzeni YouTube'a. Ponad rok temu Jan pisał o filmach udostępnionych przez wytwórnie KADR i TOR, teraz wspomniany kanał Wajda School and Studio - mam nadzieję, że na tym się nie skończy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

YouTubefilm