Polska

Kultura zawsze mile widziana

Maciej Sikorski
Kultura zawsze mile widziana
0

Darmowa Kultura. Bez ograniczeń i w przystępnej formie. Taką niespodziankę przyniósł nam Internet w ostatnich dniach. Od dawna toczy się dyskusja na temat darmowych dóbr kultury dostępnych w Sieci i trzeba się cieszyć za każdym razem, gdy ich lista jest poszerzana. Kilka dni temu miejsce miało napra...

Darmowa Kultura. Bez ograniczeń i w przystępnej formie. Taką niespodziankę przyniósł nam Internet w ostatnich dniach. Od dawna toczy się dyskusja na temat darmowych dóbr kultury dostępnych w Sieci i trzeba się cieszyć za każdym razem, gdy ich lista jest poszerzana. Kilka dni temu miejsce miało naprawdę spore poszerzenie, a wszystko za sprawą adresu kulturaparyska.com.

Wielu Polaków, zwłaszcza młodszego pokolenia, nie wie, kim był Jerzy Giedroyc, z czym należy kojarzyć jego Instytut Literacki, miesięcznik Kultura czy Zeszyty Historyczne. Tymczasem mamy do czynienia z ważnym elementem powojennej historii Polski, zwłaszcza w przypadku jej emigracyjnego wymiaru. Teraz można łatwo przyswoić całe zagadnienie, umożliwi to strona wymieniona we wstępie.

Kulturaparyska.com to świetne źródło wiedzy dla uczniów, studentów, pracowników naukowych, pasjonatów historii, ale też innych dziedzin wiedzy. W formie cyfrowej dostępne są tam wydania Kultury oraz Zeszytów Historycznych, można poznać historię wydawnictwa, sylwetki osób związanych z tą instytucją, zajrzeć do bogatego i ciągle poszerzanego archiwum, którego największym skarbem są listy. Tych ma regularnie przybywać, co ucieszy wiele osób. Materiałów do eksploracji znajdziecie tyle, że nie skonsumujecie tego w ciągu kilku kwartałów.

Teksty są największym magnesem portalu, ale oferuje on też zdjęcia i materiały multimedialne, którym również warto poświęcić uwagę. A jak to wygląda od strony funkcjonalności, wykonania, designu? Całkiem nieźle. Użytkownik może łatwo znaleźć to, czego szuka, wszystko jest czytelne i nie zostało przekombinowane. Dominuje prostota, co stanowi spory atut – podejrzewam, że strona może przyciągać także starsze osoby, które nie czują się w Internecie jak ryba w wodzie i dla nich rozwiązania powinny być maksymalnie uproszczone. Zresztą, to dotyczy także innych miejsc: po co udziwniać coś na siłę?

Kilka miesięcy temu pisałem o portalu trzej kompozytorzy.pl, chwaliłem projekt i zachęcałem do korzystania z jego zasobów. Teraz zrobię to samo w przypadku Kultury paryskiej. Nie ma sensu opisywać poszczególnych elementów i tłumaczyć, z czym właściwie macie do czynienia. Wystarczy zajrzeć i wszystkiego się dowiecie. Podejrzewam, że część z Was zostanie tam dłużej i będzie wracać. A jest po co.

Projektom tego typu należy zdecydowanie kibicować i je nagłaśniać, ponieważ wpisują się w zagadnienie darmowej i powszechnie dostępnej kultury. Internet stworzył tu naprawdę szerokie pole do popisu i ze zdziwieniem można reagować na opinie, że bez płacenia albo piracenia się nie da, że wtedy jest się wyłączonym z obcowania z literaturą, sztuką, rozrywką wysokich lotów, nauką. W Sieci można znaleźć naprawdę wiele wartościowych miejsc i materiałów, za które nie zapłaci się ani grosza i wcale nie musi się to wiązać z kradzieżą. A najlepsze jest to, że ciągle ich przybywa.

Źródło grafiki: kulturaparyska.com

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

kultura