Google

W Google sprawdzisz gramatykę. Jest tylko jeden haczyk

Piotr Kurek
W Google sprawdzisz gramatykę. Jest tylko jeden haczyk
Reklama

Nie wiesz, czy zapisane przez ciebie zdania są poprawne gramatycznie? Sprawdzi to Google - wystarczy wpisać je w wyszukiwarkę.

Google stawia na swoją własną sztuczną inteligencję wprowadzając ją do swoich produktów - od pakietu aplikacji biurowych, przez pocztę, kalendarz, po wyszukiwarkę. I to właśnie ta ostatnia otrzymała ciekawą nowość, która pozwoli w szybki i wygodny sposób sprawdzić czy wpisywane zapytanie lub tekst w oknie wyszukiwania jest poprawne gramatycznie. Jeśli nie, Google zaproponuje poprawną wersję pisowni.

Reklama

Wynik dotyczący sprawdzania gramatyki może się pojawić, jeśli umieścisz w wyszukiwanym zapytaniu wyrażenie „sprawdź gramatykę” albo jeśli uznamy, że oczekujesz takiej weryfikacji. Wyniki dotyczące sprawdzania gramatyki pokazują, czy zdanie lub wyrażenie jest gramatycznie poprawne. Jeśli nie jest – pokazują jak je poprawić. Pomagają też poprawiać błędy ortograficzne.

- możemy przeczytać na stronach pomocy technicznej dotyczących funkcji sprawdzania gramatyki w wyszukiwarce Google. Firma informuje, że do analizy języka używane są systemy AI, które mogą nie być w 100% dokładne, zwłaszcza w przypadku niepełnych zdań - należy więc do narzędzia podchodzić z ostrożnością i starać się wpisywać rozbudowane zdania, w celu sprawdzenia poprawności od strony gramatycznej.

W Google sprawdzisz gramatykę, ale tylko po angielsku

Wszystko wydaje się bardzo fajne, tylko jest jeden, dość istotny haczyk. Sprawdzanie gramatyki w Google dostępne jest wyłącznie w języku angielskim i na ten moment w Polsce raczej się nie przyda - chyba, że chcecie popracować nad swoim angielskim i będziecie korzystać z tego narzędzia jako uzupełnienia wiedzy lub poprawy błędów.

Co ciekawe, Google wskazuje, że nie ma możliwości sprawdzenia gramatyki w tekstach i zapytaniach naruszających ogólne zasady wyszukiwarki Google lub zasady dotyczące funkcji wyszukiwania. Dotyczy to przede wszystkim:

  • treści niebezpiecznych
  • treści związanych z nękaniem
  • treści szerzących nienawiść
  • treści medycznych
  • treści o charakterze jednoznacznie seksualnym
  • treści związanych z terroryzmem
  • treści poruszających kwestie przemocy i okrucieństwa
  • treści zawierające wulgaryzmy i przekleństwa

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama