Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
VOD

Vodcom.pl - agregator polskich ofert VOD, który wskaże, gdzie filmy obejrzymy najtaniej

TP
Tomasz Popielarczyk
3

Polski rynek VOD nie jest duży. Nie powinno zatem raczej dziwić, że dotąd nie pojawiały się u nas porównywarki tego typu usług. Aż do teraz. Vodcom.pl wskazuje, gdzie najtaniej obejrzymy popularne filmy i seriale.

Jak zapewniają twórcy serwisu, w jego bazie znalazły się pełne oferty cenowe wiodących serwisów VOD w Polsce. Które konkretnie? Mamy tutaj onetowski VoD.pl, Iplę, TVP VOD, Kinoplex (zamykany już niestety), Chili.tv, Strefę VOD, Kino Świat, Play Plus, Player.pl, a także Studio Filmowe TOR i Studio Miniatur Filmowych. A to dopiero początek, bo trwają pracę nad dodaniem kolejnych wydawców - w tym również ofert dostępnych na cyfrowych platformach tv, w telewizjach kablowych i u operatorów telekomunikacyjnych. Tym sposobem Vodcom.pl ma się stać narzędziem do przeglądania pełnej oferty filmowo-programowej w Polsce. Zamiast przeglądać kilka różnych stron w poszukiwaniu danego filmu czy serialu, wszystkie będziemy mieli w jednym miejscu. Serwis kataloguje obecnie blisko 6 tysięcy filmów oraz ponad 60 tysięcy odcinków seriali i programów.

Serwis prezentuje się przyjemnie dla oka. Duży nacisk położono tutaj na elementy graficzne - okładki poszczególnych produkcji. Na górnej belce wyświetlana jest aktualnie przeglądana kategoria, a także przycisk wywołujący podręczne menu. W nim znajdziemy narzędzia nawigacyjne. Katalog można przeszukać pod kątem długości trwania filmu, ale filtry obejmują też m.in. cenę, kategorię i gatunek, kraj i rok produkcji, kategorię wiekową materiału. Poniżej mamy wyszukiwarkę z działającym w czasie rzeczywistym systemem podpowiedzi. Użytkownicy mogą też się logować, aby otrzymywać spersonalizowane rekomendacje, budować kolekcje ulubionych filmów, tworzyć własną poczekalnię filmów do obejrzenia, a także budować listę życzeń tytułów, które chcielibyśmy zobaczyć w usługach VOD. Na podstronach z poszczególnymi filmami i serialami znajdziemy podstawowe informacje, krótki opis, zwiastun, a także linki do serwisów, gdzie można je obejrzeć. Oczywiście nie zabrakło też porównania cen.

Z Vodcom.pl korzysta już ponad 30 tysięcy użytkowników miesięcznie. Serwis w wersji beta zadebiutował w sieci 30 września ubiegłego roku. Teraz startuje oficjalnie. Twórcy podkreślają, że ich usługa będzie agregować wyłącznie legalnie działające serwisy. Jak mówi współtwórca serwisu Jacek Skrodzki:

Celem istnienia serwisu jest pomoc użytkownikom VOD w odpowiedzi na pytanie, gdzie mogą zobaczyć poszukiwany film. Kierujemy widzów wyłącznie do legalnych serwisów. Kwestia legalności treści, do których dostęp ułatwiamy i upraszczamy, jest dla nas fundamentalna. Głęboko wierzymy, że nasz serwis wspiera działania mające na celu ograniczenia szarej strefy w dostępie do materiałów wideo.

Trzeba przyznać, że obecnie nie wygląda to szczególnie imponująco z prostego powodu - oferta polskich serwisów VOD jest dość uboga. Owszem, znajdziemy tutaj kilka tysięcy filmów, ale większość to produkcje sprzed lat. Nowych tytułów jest jak na lekarstwo. Co więcej, większość z nich jest dostępna wyłącznie na jednej platformie. Porównanie cen w takiej sytuacji jest zatem niemożliwe. Patrząc na Vodcom.pl trudno oprzeć się wrażeniu, że nasz rynek VOD ciągle wygląda marnie i dopiero raczkuje. Nie dziwi mnie, że tak szybko wystrzeliła u nas popularność Netfliksa.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

filmyPolskaVoDwideo