Huawei

USA nie zezwalają na sprzedaż smartfonów Huawei u operatorów. Kolejny wycofuje się ze współpracy

Albert Lewandowski
USA nie zezwalają na sprzedaż smartfonów Huawei u operatorów. Kolejny wycofuje się ze współpracy
23

W stosunkowo krótkim czasie Huawei wywalczył trzecią pozycję na rynku producentów smartfonów. Sukces ten nie wziął się znikąd - ciekawe modele, bogata oferta oraz nacisk na marketing i nowe rozwiązanie przyniosły oczekiwane efekty. Jednak firma wciąż ma problem z jednym krajem: Stanami Zjednoczonymi Ameryki.

Walka o udziały

Aż wypada zacząć tu od pewnego wstępu. USA to bezsprzecznie jeden z największych rynków zbytu dla różnego rodzaju elektroniki użytkowej, szczególnie tej z wysokiej półki, a producenci zarabiają najwięcej właśnie na sprzętach klasy premium. Nic zatem dziwnego, że każdy producent chce dostać się do tamtego państwa. W dodatku prawie całość sprzedaży telefonów odbywa się za pośrednictwem operatorów, dla których producenci są w stanie nawet stworzyć dedykowane warianty, co jedynie świadczy o ich pozycji. Jednak jeżeli ktoś chce tam zaistnieć, nie ma innej drogi. Cóż, dystrybucja w sklepach nie stanowi najskuteczniejszej metody.

Obecne już w ofertach firmy niechętnie również podchodzą do kolejnych producentów. W końcu to właśnie tam rozgrywa się walka o klienta, a w większej skali również o swoje miejsce na świecie oraz przychody. Ostatnio głośno się zrobiło na temat prób Huawei w USA. Otóż nawiązali wstępnie współpracę z AT&T, ale ostatecznie telekomunikacyjny gigant wycofał się z umowy. Jest to o tyle ważne, że Chińczycy nadal nie dysponują żadnym partnerem w Stanach Zjednoczonych i, co gorsze dla nich, nie zapowiada się na szybką tego zmianę.

Interwencja urzędników

Teraz z kolei dotarły do nas informacje, że również Verizon nie zdecydował się na finalizację umowę z Huawei. Z czego to jednak wynika? Otóż amerykański senat oraz inne tamtejsze urzędy uznały, że modele tego koncernu nie są bezpieczne i mogą szpiegować na rzecz obcego państwa, zatem wymusiły na krajowych operatorach zerwanie negocjacji. Cóż, całkiem skutecznie.

Smutek tej decyzji wyraził nawet szef marki, który w trakcie CES 2018 w Las Vegas wygłosił przemowę, podkreślając w niej bezpieczeństwo urządzeń oraz ich dopracowanie. Wątpię jednak, że wpłynie to na decyzję wyżej postawionych osób w USA. Walka na linii USA - Chiny przybrała teraz nowy wymiar. Największa szkoda, że Huawei Mate 10 Pro, świetny flagowiec, nie będzie mógł konkurować w abonamencie z innymi high-endami.

źródło: The Information przez Android Police

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu