Europa

Unia Europejska chce wymusić na producentach wymienne baterie. Powrót do klasyki na który czekam

Kamil Świtalski
1

Jak poinformował duński Het Financieele Dagblad, Unia Europejska chciałaby wymusić na producentach elektroniki użytkowej tworzenie konstrukcji pozwalających na łatwą wymianę baterii.

Przywykliśmy już do tego, że Unia Europejska lubi czasem sporo zamieszać w świecie technologii. Nie wszystkie wprowadzane (czy też planowane) mi się podobają (na przykład ta o ujednoliceniu standardów ładowania we wszystkich urządzeniach, ale jednak nie wszystkich). Jednak nowość nad którą pracują — jak najbardziej mi się podoba, mimo że ucierpi na tym wygląd urządzeń. Ale szczerze mówiąc: przeżyję tych kilka milimetrów i nacięć więcej. Dla wielu to i tak nie będzie specjalnie dotkliwe: nie widzą pięknych konstrukcji wykonanych z jednego kawałka szkła — bo przecież i tak noszą smartfony w etui.

Łatwa wymiana baterii w smartfonach to zmiana, która ucieszy wielu

Oficjalnym powodem braku opcji łatwej wymiany baterii we współczesnych smartfonach jest oczywiście kwestia designu. Coraz cieńsze konstrukcje mają być estetyczne i z efektem wow. W praktyce bywa różnie: zbyt cienkie smartfony mają swoje problemy, a konieczność udania się do serwisu by wymienić akumulator (wizyta taka, rzecz jasna, jest odpowiednio wyceniona) wciąż irytuje. Unia Europejska wierzy, że umożliwienie bezproblemowej wymiany baterii w urządzeniach będzie też lekarstwem na... ograniczenie elektrośmieci, których z każdym rokiem generujemy coraz więcej. Czy to zadziała w ten sposób? Cóż — pewnie znajdzie się pula użytkowników która wykorzysta to w ten sposób. Ci jednak którzy mają wymieniać smartfon... i tak to zrobią. No ale może starszemu modelowi będzie łatwiej znaleźć nowy dom, skoro wymiana baterii ma szansę stać się znacznie tańszą — i każdy będzie mógł wykonać ją samodzielnie w domu. Jak za starych, dobrych, czasów.

Źródło: XDA Developers

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu