Google

Umarło Google+, niech żyje Google+. Nowy interfejs jest fantastyczny i wiemy jak go włączyć

Konrad Kozłowski
Umarło Google+, niech żyje Google+. Nowy interfejs jest fantastyczny i wiemy jak go włączyć
47

Nie przypuszczałbym, że to właśnie Google+ doczeka się odświeżenia interfejsu w pierwszej kolejności, przed chociażby tak popularną usługą jak Gmail. A może właśnie to z tego powodu pominięto Gmaila - zmiany mogłyby się okazać zbyt gwałtowne i radykalne dla wielu użytkowników. Google+ potraktowano j...

Nie przypuszczałbym, że to właśnie Google+ doczeka się odświeżenia interfejsu w pierwszej kolejności, przed chociażby tak popularną usługą jak Gmail. A może właśnie to z tego powodu pominięto Gmaila - zmiany mogłyby się okazać zbyt gwałtowne i radykalne dla wielu użytkowników. Google+ potraktowano jako teren do eksperymentu, a wkrótce podobne zmiany mogą dosięgnąć Gmaila. I właśnie dlatego w jeszcze większym stopniu cieszy mnie zupełnie nowe Google+.

Po "rozwodzie" Zdjęć Google z usługą Google+ jeszcze bardziej prawdopodobne stało się zamknięcie tego drugiego serwisu lub przekształcenie go w coś innego. Najwyraźniej jednak Google nie ma takich planów, a potwierdzeniem będą zmiany w wyglądzie Google+, które są właśnie stopniowo udostępniane użytkownikom.


Pierwsze co zauważymy obcując z nowym Google+ to zdecydowane zwiększenie rozmiarów wszystkich elementów interfejsu. Można by nawet napisać, że Google odrobinę przesadziło z tym zabiegiem - wystarczy spojrzeć na górną belkę czy układ wpisów w strumieniu, gdzie zniknęła możliwość przeglądania go w trzech kolumnach. W prawym dolnym rogu dodano ikonkę odpowiedzialną za tworzenie nowego wpisu, po kliknięciu na którą w centrum ekranu ujrzymy pole do wprowadzania treści. Na chwilę obecną jednak nie wspiera ono dodawania obrazków metodą przeciągnij i upuść, co mnie zaskoczyło.

Oczywiście zmiany nie dosięgnęły tylko strony głównej. Kolekcje i Społeczności także zysakły odświeżony wygląd i zdecydowanie warto odwiedzić na przykład sugerowane przez Googlersów podstrony, które to najlepiej oddają wprowadzone zmiany. Mogę śmiało napisać, że jest przejrzyściej i czytelniej, ale jednocześnie zmusza nas to do częstszego przewijania stron, ze względu na niewielką ilość treści jednocześnie widocznej na ekranie. Użytkownicy komputerów z ekranami o niskich rozdzielczościach nie będą niestety z powyższych zmian zadowoleni.

Google nie zapomina o użytkownikach urządzeń mobilnych - nowe wersje aplikacji są już w drodze i wciągu najbliższych dni powinny trafić do App Store oraz Google Play.

Jak włączyć nowy wygląd Google+

Serwis Android Police opublikował mini-poradnik podpowiadający jak uzyskać nowy interfejs Google+ już dzisiaj. Wystarczy, że skierujecie się do swojego Dziennika aktywności i klikniecie na pole wyszukiwania. Wtedy strona powinna przeładować się i wczytać nowy wygląd. Od tej pory będziecie korzystać z odświeżonego interfejsu. U mnie metoda ta jest skuteczna, lecz po zamknięciu tej konkretnej karty wszystko wraca do normy i za każdym razem należy przeprowadzać opisaną czynność od nowa.

Dla wszystkich tych, którzy korzystają z Google+ i uaktywnili już nowy wygląd podpowiadamy także, w jaki sposób przywrócić możliwość wyboru wyświetlanych aktywności z kręgów. Opcję tę umieszczono w Ustawienia -> Ustawienia zaawansowane pod nazwą "Włącz strumień kręgu w nawigacji". Wtedy w wysuwanym menu pojawi się dodatkowa pozycja.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu