Google

Google udostępnia swoją sztuczną inteligencję jako open source [prasówka]

Tomasz Popielarczyk
Google udostępnia swoją sztuczną inteligencję jako open source [prasówka]
17

Google nie od wczoraj pracuje nad sztuczną inteligencją. Zaimplementowano ją już w usłudze Zdjęcia, skrzynkach pocztowych Inbox, a nawet wyszukiwarce. Teraz firma uwalnia tę technologię, udostępniając ją na wolnej licencji. Google AI uwolniona https://youtu.be/oZikw5k_2FM Sztuczna inteligencja...

Google nie od wczoraj pracuje nad sztuczną inteligencją. Zaimplementowano ją już w usłudze Zdjęcia, skrzynkach pocztowych Inbox, a nawet wyszukiwarce. Teraz firma uwalnia tę technologię, udostępniając ją na wolnej licencji.

Google AI uwolniona

Sztuczna inteligencja Google bazuje na technice nazywanej "deep learning". I to właśnie ten mechanizm nazywany przez Google TensorFlow zostaje całkowicie uwolniony. Dysponuje on siecią neuronową (lub jeśli ktoś woli - sztucznym mózgiem), która potrafi gromadzić dane i na ich podstawie poprawiać swoją skuteczność oraz efektywność. W porównaniu z pierwszą generacją mechanizmu sztucznej inteligencji Google'a ma on być nawet pięciokrotnie szybszy. Google zapewnia, że można go uruchomić na setkach tysięcy komputerów lub... pojedynczym smartfonie.

TensorFlow znajduje zastosowanie na wielu płaszczyznach. Najdłużej funkcjonuje w wyszukiwarce zdjęć, gdzie uczy się rozpoznawać zawartość fotografii. Ruch ten ma pozwolić Google'owi udoskonalić tę technologię. Zyskają na tym wszyscy. Społeczności akademckie otrzymają dostęp do potężnej technologii, a jej twórcy będą mogli skorzystać z ich wkładu w jej rozwój. Ruch ten bardzo przypomina to, co swego czasu stało się z Androidem, który również przecież został udostępniony na zasadach open source. Póki co udostępniono wersję TensorFlow działającą tylko na jednej maszynie, ale w planach jest również uwolnienie odmiany przystosowanej do równoczesnego działania na wielu platformach.

Nowe Hangouty w przeglądarce

Google odświeża Hangouty w przeglądarce. Komunikator firmy ma teraz oferować szybsze łączenie oraz wyższą rozdzielczość i ostrość  obrazu. Odświeżono też interfejs, który ma lepiej dostosowywać się do działania w trybie pełnoekranowym. Ponadto uproszczony został mechanizm zaproszeń. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby powrócić do starszej odsłony Hangoutów, aby to zrobić należy skorzystać z linka dostarczonego przez Google'a. Póki co jednak nie powinno być takiej potrzeby, bo nowości trafiają do wąskiego grona użytkowników.

Snapchat bije rekordy

Snapchat każdego dnia notuje 6 mld wyświetleń. Od maja serwis zanotował bardzo duży skok. Wówczas notował bowiem "jedynie" 2 mld wyświetleń dziennie. Ciągle jest to mniej od Facebooka, na którym każdego dnia same klipy wideo są wyświetlane 8 mld razy.  Dynamika wzrostu Snapchata jest jednak zdecydowanie większa, a to może budzić pewien niepokój u Zuckerberga.

Gameworks VR częścią Unreal Engine 4

Podczas odbywającej się w San Francisco konferencji VRX 2015 Nvidia ogłosiła partnerstwo z Epic Games. Ma to na celu zaimplementowanie bibliotek Gameworks wraz z towarzyszącymi im technologiami Multi-Resolution Shading (podnosi rozdzielczość w centralnym punkcie, gdzie skupiony jest wzrok użytkownika, lekko obniżając ją w miejscach mniej kluczowych) i VR SLI w silniku Unreal Engine 4. Nvidia zapewnia, że pozwoli to uzyskać wyższą wydajność oraz zapewni lepsze doświadczenia podczas grania w wirtualnej rzeczywistości. Pokłosiem tego miałoby być oczywiście lepsze działanie kart GeForce w grach VR wykorzystujących UnrealEngine 4.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu