Telekomy

UKE szykuje bata na zawyżanie prędkości internetu przez polskie telekomy

Grzegorz Ułan
UKE szykuje bata na zawyżanie prędkości internetu przez polskie telekomy
Reklama

Unijne prawo wprowadziło obowiązek podawania przez operatorów w umowach minimalnych, zwykle dostępnych i maksymalnych oferowanych prędkości transmisji danych. To prawo, a rzeczywistość bywa różna i różne są te parametry u klienta końcowego. UKE chce więc stworzyć certyfikowane narzędzie pomiarowe, dzięki któremu każdy klient będzie mógł sprawdzić jak to wygląda u niego i jeśli znacznie odbiega od parametrów z umowy przez dłuższy czas, będzie to mogło być podstawą do rozwiązania umowy.

Niestety w pierwszy etapie narzędzie ma być przeznaczone do badań jakości internetu u operatorów kablowych, dopiero w kolejnym przewidziano włączenie w to internetu mobilnego, z którym jest największy problem.

Reklama

Marcin Cichy, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej:

Chcielibyśmy, aby każdy użytkownik mógł poprzez darmową aplikację zweryfikować, czy to, co jest zapisane w umowie z operatorem usług internetowych, jest zgodne z tym, co w rzeczywistości jest świadczone i czy umowa, którą podpisał, na pewno odzwierciedla stan faktyczny, czyli jaki jest transfer i w jaki sposób może korzystać z internetu.

Prezes UKE przekonuje ponadto, że nie chce przy pomocy tego narzędzia robić kolejnego rankingu operatorów. Tymi zajmują się inne podmioty i tworzą je na podstawie uśrednionych wyników. Dla przykładu według raportu Speedtest, najszybszy (średni) transfer w 2017 oferował T-Mobile.

Narzędzie UKE ma służyć poszczególnym klientom, a ewentualne rozbieżności pomiędzy umową a rzeczywistością maja być podstawą do wypowiedzenia umowy.

Nie chcemy pozycjonować przedsiębiorców względem siebie i decydować, który jest lepszy czy gorszy. To będą jednostkowe pomiary, które będzie wykonywał klient. Jeżeli dojdzie do wniosku, że przez dłuższy czas powtarza się sytuacja, w której operator nie dostarcza tego, do czego się zobowiązał, klient będzie miał podstawę do tego, żeby dochodzić swoich roszczeń i odstąpić od umowy.

Nowe narzędzie ma być udostępnione do testów w połowie roku, a po zebraniu feedbacku od testerów po kilku miesiącach ma być wdrożone dla wszystkich klientów polskich telekomów.

 

Reklama

https://4.newseria.pl/video/148749433_uke_QoS_22.mp4

Źródło: Newseria.

Reklama

Photo: Sashkin7/Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama