Windows

Tworzenie aplikacji dla Windows 8 nie może być prostsze

Tomasz Popielarczyk
16

Pewnie większości z Was tworzenie aplikacji kojarzy się ze żmudną pracą programistyczną, wpisywaniem linijek kodu i koniecznością posiadania niebywałej wiedzy. Microsoft udowadnia, że tak być nie musi. Projekt Siena to rozbudowane, uniwersalne narzędzie, dzięki któremu stworzenie prostej aplikacji d...

Pewnie większości z Was tworzenie aplikacji kojarzy się ze żmudną pracą programistyczną, wpisywaniem linijek kodu i koniecznością posiadania niebywałej wiedzy. Microsoft udowadnia, że tak być nie musi. Projekt Siena to rozbudowane, uniwersalne narzędzie, dzięki któremu stworzenie prostej aplikacji dla Windows 8 i 8.1 jest banalnie proste.

Projekt Siena to aplikacja działająca w interfejsie Metro, która... pozwala na tworzenie innych aplikacji. Nie wpiszemy tutaj jednak ani jednej linijki kodu, gdyż wszystko odbywa się w modelu WYSIWYG. Wszystko, co tutaj przygotujemy, możemy przekształcić w prostą aplikację działającą i wyglądającą analogicznie do tych, które znajdziemy dziś w Windows Store.

Edytor jest całkiem rozbudowany. Znajdziemy tutaj szereg narzędzi pozwalających na osadzanie w aplikacji multimediów, wstawianie kształtów, kanałów RSS i wielu, wielu innych elementów. Wśród wbudowanych funkcji znalazła się też możliwość skonfigurowania czcionek, kolorów, a także zaimportowania zewnętrznych arkuszy kalkulacyjnych czy danych z Microsoft Azure lub SharePoint. Całość jest przetwarzana na kod HTML5 i JavaScript.

Co najważniejsze Project Siena jest dostępny za darmo w Windows Store i może go pobrać każdy zainteresowany stworzeniem własnych aplikacji. Nie wykreujemy w ten sposób żadnych zaawansowanych projektów, ale z powodzeniem możemy np, przygotować prosty agregator treści z wybranej  strony www albo interaktywną prezentację działającą w trybie Metro.

Project Siena to niezły sposób na zwiększenie liczby dostępnych w Windows Store aplikacji. Microsoft może nie zapewni w ten sposób sobie wartościowych, rozbudowanych programów, ale na pewno podbije statystyki, a te działają na wyobraźnie. O wiele lepiej promuje się system z 500 tys. aplikacji niż taki, na którym jest ich zaledwie kilkanaście tysięcy.

Sam mam ogromną ochotę, aby wypróbować możliwości Project Siena. Pierwsze wrażenie jest jak najbardziej pozytywne, bo interfejs jest intuicyjny, a liczba narzędzi stosunkowo duża. Pytanie, czy to wystarczy. Narzędzie możecie pobrać z Windows Store, a więcej informacji na jego temat znajdziecie na oficjalnej stronie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MicrosoftWindows