Motoryzacja

To pierwszy szkic rywala VW ID.3 od Tesli, będzie jeszcze tańszy niż model 3

Kamil Pieczonka
To pierwszy szkic rywala VW ID.3 od Tesli, będzie jeszcze tańszy niż model 3
20

Elon Musk w 2018 roku zapowiedział, że będzie chciał zaprezentować rywala dla samochodów pokroju Volkswagena Golfa w ciągu 5 lat. Wygląda na to, że realizacja tych planów jest coraz bliżej. Amerykanie szukają właśnie pracowników do centrum R&D, które powstanie w Chinach i przy okazji opublikowali szkic nowego projektu.

Tesla Model... ?

Tesla notuje ostatnio bardzo dobrą passę, wybudowała fabrykę w Chinach w niespełna rok, rozpoczęła tam produkcję modelu 3 i szykuje drugą linię produkcyjną dla modelu Y. Cena akcji firmy w ostatnich tygodniach rośnie jak na drożdżach, kapitalizacja już dawno przebiła takich gigantów jak Ford czy General Motors, a za kilka miesięcy ruszy budowa kolejnej fabryki, tym razem w Europie. Teraz do dobrych wiadomości dołącza kolejna plotka, tym razem o projekcie jeszcze mniejszego samochodu niż model 3.

Nowy model będzie prawdopodobnie produkowany w Chinach, bo szkic widoczny poniżej pojawił się właśnie przy okazji ogłoszeń o poszukiwaniu pracowników do centrum projektowego oraz badań i rozwoju, które ma powstać w Państwie Środka, przy fabryce Gigafactory 3. Nie jest to zresztą duże zaskoczenie, bo Elon Musk ma zawsze dalekosiężne plany i już w 2018 roku wspominał o produkcji mniejszego hatchbacka, który miałby powstać w ciągu 5 lat, czyli do 2023 roku.

Wygląda zatem na to, że za kilka miesięcy Volkswagen ID.3 może mieć bardzo mocnego konkurenta, bo nowy samochód w ofercie Tesli ma być plasowany jeszcze niżej niż 3, a co za tym idzie powinien też być wyraźnie tańszy. Co więcej ma być produkowany w Chinach, ale sprzedawany na całym świecie, co powinno pozytywnie odbić się na jego cenie. Ze szkicu trudno jednak wywnioskować, czy będzie to auto kompaktowe, czy może jeszcze coś mniejszego. Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że Tesla wprowadza nowe modele sukcesywnie. Y został zapowiedziany niemal rok temu, a jeszcze nie trafił do produkcji. Nadal czekamy też na nowego Roadstera, nie wspominając nawet o ciągniku siodłowym czy Cybertrucku. Nie mam jednak wątpliwości, że auto dla "ludu" ma największy potencjał na zwiększenie sprzedaży.

źródło: Drivingelectric

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu