Social Media

Pogromca Twittera zadebiutuje w Polsce. Wiemy kiedy

Piotr Kurek
Pogromca Twittera zadebiutuje w Polsce. Wiemy kiedy
3

Threads - nowa aplikacja społecznościowa od twórców Instagrama miała być pogromcą Twittera. Serwis wystartował w lipcu tego roku, jednak do Unii Europejskiej zawita dopiero teraz.

Threads to miejsce, w którym społeczności spotykają się, aby omówić wszystko, od tematów, które Cię interesują dzisiaj, po to, co będzie modne jutro. Niezależnie od tego, co Cię interesuje, możesz obserwować i łączyć się bezpośrednio ze swoimi ulubionymi twórcami i innymi, którzy kochają te same rzeczy - lub zbudować własną lojalną grupę obserwujących, aby dzielić się pomysłami, opiniami i kreatywnością ze światem.

- już przed premierą nowego serwisu społecznościowego wiele mówiło się o tym, że będzie to pogromca Twittera (obecnie X). Z tych zapowiedzi nic nie wyszło. Choć nowy produkt Mety ma nieco ponad 30 milionów aktywnych użytkowników każdego miesiąca (z bazą użytkowników przekraczającą 130 mln osób), tak zapewne brak Threads w Europie odbija się na jego zainteresowaniu. To zmieni się jeszcze w tym roku, gdyż firma odpowiedzialna m.in. za Facebooka czy Instagram, ma być gotowa na uruchomienie swojego serwisu w UE jeszcze w tym miesiącu.

Polecamy na Geekweek: Messenger otrzymuje nowości. Meta: to największa aktualizacja komunikatora

Co ciekawe, według informacje The Wall Street Journal, Threads w Europie będzie działał nieco inaczej niż na innych rynkach. Chodzi tu przede wszystkim możliwość przeglądania treści bez logowania się na konto - miał to być jeden z wymogów stawianych przez europejskich regulatorów, którzy nie dopuścili Threads do funkcjonowania w UE wraz z jego lipcowym debiutem na świecie. Możliwość przeglądania, wpisów, multimediów i innych treści bez konieczności logowania miało być warunkiem koniecznym do dopuszczenia platformy w Europie. Oczywiście każdy zainteresowany będzie mógł założyć swoje własne konto - połączone z Instagramem, by móc dzielić się na Threads swoimi wpisami.

Co ważniejsze, rezygnacja z konta Threads nie będzie oznaczała jednoczesnego skasowania konta na Instagramie (co miało miejsce jeszcze kilka dni temu i wzbudzało wielkie kontrowersje). Szefostwo Instagrama potwierdziło, że usunięcie profilu w Threads nie spowoduje usunięcia konta na Instagramie. Warto jednak dodać, że usunięcie konta na Instagramie spowoduje również usunięcie profilu w Threads, ponieważ podlega on Twojemu kontu na Instagramie.

Threads w Europie jeszcze przed końcem roku. Czym jest platforma i kiedy z niej skorzystamy?

Threads to nowy pomysł Mety na mikroblogi i platformę społecznościową, który powstał z myślą o tych, którzy zrezygnowali z Twittera (obecnie X) i szukali dla siebie nowego miejsca. Projekt rozwinął się stosunkowo szybko i od pierwszych plotek i przecieków nie minęło dużo czasu, by serwis został uruchomiony. Choć początkowo spotkał się z ogromnym zainteresowaniem, brak dostępu w Europie sprawił, że z potencjalnego kandydata na pogromcę Twittera stał się jednym z wielu - bo trzeba przypomnieć, że wcześniej po odchodzących użytkowników Twittera sięgały inne mikroblogi, w tym Bluesky, czy Mastodon. Żadnemu jednak nie udało się odnieść ogromnego sukcesu, choć mają swoją wierną bazę użytkowników.

Według informacji podawanych przez Wall Street Journal udostępnienie Threads w Unii Europejskiej ma się odbyć jeszcze w tym miesiącu - na kilka, kilkanaście dni przed końcem roku. Nie podejrzewam, by Meta czekała do Bożego Narodzenia z uruchomieniem swojej nowej platformy w krajach europejskich. Choć na ten moment serwis wciąż nie jest u nas dostępny, źródła podają, że może to się zmienić już przyszłym tygodniu. Warto więc trzymać rękę na pulsie i monitorować sytuację. Obecność Threads w naszym kraju oraz w innych państwach europejskich z pewnością przełoży się na zwiększone zainteresowanie platformą.

Aktualizacja 8.12. Threads w Polsce coraz bliżej? Ruszyło odliczanie!

Zaglądając dziś na oficjalną stronę Threads, by sprawdzić, czy nowy serwis społecznościowy twórców Instagrama wystartował, przywitany zostałem nowym widokiem. Na znajomej stronie, gdzie wirują kolorowe cząsteczki pojawił się licznik. W momencie publikacji tekstu na stronie możemy śledzić odliczanie, które po szybkim przeliczeniu wskazuje konkretną datę - 14.12.2023 i godzinę - 12:00 czasu polskiego. Wiele wskazuje na to, że to właśnie tego dnia serwis Threads zacznie działać w naszym kraju i winnym krajach Unii Europejskich. A trzeba przypomnieć, że debiutujący w lipcu serwis nie trafił do użytkowników z UE, gdyż miał problemy z wywiązywaniem się z prawa europejskiego i europejskich standardów bezpieczeństwa i prywatności. Coś, nad czym od wielu miesięcy pracowali nad dostosowaniem regulaminów i funkcji Threads, pozwoli na jego uruchomienie także w tej części świata. A to z pewnością przełoży się na zwiększoną liczbę użytkowników, którzy czekają na realną alternatywę dla X (dawniej Twitter).

Wydawać by się mogło, że to doskonały moment na uruchomienie Threads w Unii Europejskiej, w tym w Polsce. Twórcy nowej społecznościówki w tym tygodniu udostępnili funkcję, której z pewnością brakowało użytkownikom. Chodzi oczywiście o "hashtagi", czyli coś, z czego Twitter i inne tego typu serwisy korzystają od lat. Teraz zawitały do Threads, co pozwoli na szybkie wyszukiwanie zainteresować, ważnych fraz i tego, sprawdzenie, co cieszy się największym zainteresowaniem.

Hashtagi na Threads działają jak wszędzie i nie wymagają specjalnie skomplikowanych czynności by się nimi posługiwać: wystarczy konkretną frazę poprzedzić znakiem # i gotowe. Jak wskazują twórcy, głównym celem hashtagów jest pomoc Threads w organizowaniu i sortowaniu treści, dzięki czemu serwis może wyświetlać odpowiednie treści konkretnym użytkownikom. Na stronach Threads znajdziemy też setki hashtagów, które mogą być pomocne w rozpoczęciu przygody na nowym serwisie społecznościowym, który najwyraźniej jeszcze nie powiedział ostatniego słowa w starciu z X (dawniej Twitter).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu