Samsung

Test Samsung Level Link. Gadżet, który zmienia sprzęt audio w bezprzewodowy

Tomasz Popielarczyk
Test Samsung Level Link. Gadżet, który zmienia sprzęt audio w bezprzewodowy
14

Kable w dzisiejszej rzeczywistości technologicznej stają się coraz bardziej passe. Bezprzewodowo ładujemy smartfony, przesyłamy pliki, płacimy za zakupy, strumieniujemy filmy i wiele, wiele innych. Ciągle jednak z naszych domach jest masa urządzeń pozbawionych stosownych modułów. Tutaj w sukurs przy...

Kable w dzisiejszej rzeczywistości technologicznej stają się coraz bardziej passe. Bezprzewodowo ładujemy smartfony, przesyłamy pliki, płacimy za zakupy, strumieniujemy filmy i wiele, wiele innych. Ciągle jednak z naszych domach jest masa urządzeń pozbawionych stosownych modułów. Tutaj w sukurs przychodzą takie gadżety jak Level Link od Samsunga.

Samsung Level Link do transmitter Bluetooth, który potrafi odbierać oraz wysyłać sygnał w tej technologii i przekształcać przewodowy sprzęt audio w bezprzewodowody. Przez minione tygodnie używałem go na wiele sposobów i chcę się z Wami podzielić swoimi wrażeniami.

Konstrukcja

Mierząca zaledwie 53 x 20 x 10 mm milimetrów kostka z klipsem do przypięcia do ubrania dotarła do mnie w zestawie z krótkim kabelkiem minijack - minijack, słuchawkami dousznymi i trzema parami wymiennych końcówek do nich. Swoją drogą słuchawki są bardzo podobne do tych, które są dorzucane do pudełek z SGS6.

Urządzenie swoim wyglądem przypomina trochę miniaturowy odtwarzacz MP3. Przednia strona w moim modelu ma kolor czerwony, ale w sprzedaży są też białe, czarne i niebieskie. W każdym z nich zastosowano tutaj plastik imitujący skórę - identyczny jak w Galaxy Note 4 czy SGS5. Poza logiem producenta mamy tu przycisk play/pause. Krawędzie transmittera są srebrne i również plastikowe. Umieszczono na nich regulator głośności, przyciski sterowania odtwarzaniem, a także przełącznik trybu pracy. Krótsze krawędzie kryją natomiast port MicroUSB oraz złącze minijack. Na spodzie dodano jeszcze plastikowy klips do mocowania urządzenia na ubraniu. Jak na tak miniaturową konstrukcję, jest tego tutaj naprawdę sporo.

Działanie

Samsung Level Link posiada moduł Bluetooth 3.0 i obsługuje najważniejsze kodeki audio: aptX Low Latency, aptX, SBC, AAC , a taże Samsung HD. W praktyce daje to zasięg ok. 9-10 metrów. W pomieszczeniach niestety jest on zdecydowanie mniejszy, ale w mieszkaniu 50-70-metrowym mieszkaniu nie powinno być najmniejszego problemu - nawet po wyjściu do oddalonego o dwie ściany pokoju. Wewnątrz umieszczono baterię o pojemności 110 mAh, która ma starczać na 6 godzin pracy. U mnie było to średnio 5,5 godziny, a więc prawie się pokrywa z deklaracjami producenta. Naładowanie go do pełna jest kwestią ok. 30 minut.

Tyle o aspektach wizualnych i technicznych. Jak to działa? Pewnie zwróciliście uwagę, że do dyspozycji mamy dwa tryby pracy: odbiornika i nadajnika. W pierwszym możemy podłączyć nasz transmitter do dowolnych, przewodowych słuchawek i przesyłać do niego dźwięk z tabletu, smartfona, komputera czy telewizora. Sprzęt ma ponadto wbudowany mikrofon, co pozwala na prowadzenie rozmów głosowych. Szczególnie fajnie może się to sprawdzić w samochodzie - podłączając Level Linka do systemu audio otrzymujemy głośnomówiący zestaw Bluetooth. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń i właściwie wszystko, co ma wejście audio (najlepiej oczywiście minijack, bo w innych przypadkach będziemy musieli szukać przejściówek) może zacząć działać bezprzewodowo.

W drugim trybie Level Link działa jako nadajnik i tutaj role się odwracają. Mamy stare radio i słuchawki Bluetooth? Podłączamy transmitter do wyjścia słuchawkowego w radiu i mamy łączność bezprzewodową. W ten sposób domowy sprzęt audio może zyskać zupełnie nowe możliwości, a my uwolnić się od kabli. A teraz wyobraźcie sobie, że macie dwa takie transmittery. Pewnie zabrzmi to jak jakiś slogan reklamowy, ale wówczas liczba rozwiązań rośnie dwukrotnie - dosłownie.

Co z jakością dźwięku? Różnice widać, ale jest ona minimalna. Najdłużej Level Linka testowałem wraz z dołączanymi słuchawkami. Tutaj muszę zaznaczyć, że podłączone "po kablu" grają naprawdę dobrze i przyzwoicie. Przechodząc na Bluetooth scena robi się nieco płytsza, ale ogólne doznania w dalszym ciągu są pozytywne. Zakładając, że nie jesteście audiofilami i nie kupujecie kabli za kilka tysięcy złotych, nie będziecie mieli żadnego problemu z oferowaną przez Level Link jakością dźwięku. Rzecz jasna zmienia się ona w zależności od tego, jak użyjemy adaptera, ale to chyba oczywiste (nikt nie spodziewa się przecież, że jego stare radio po podłączeniu Bluetooth wzniesie się na nowy poziom).

Podsumowanie

Sugerowana cena Level Linka w Polsce to 199 zł. W praktyce znajdziemy go już taniej - za ok. 170 złotych. Zakup dwóch nie powinien być zatem dużym obciążeniem dla budżetu.  Samo urządzenie jest bardzo ciekawe i wszechstronne, choć oczywiście nie stanowi innowacji. Na rynku już  wcześniej pojawiały się takie gadżety. Nie wiem, jak Samsung Level Link sprawdza się na ich tle. Wiem na pewno, że jest to solidna propozycja dla każdego, kto szuka sposobu na uwolnienie się od kabli podczas słuchania muzyki i nie straszny mu delikatny spadek jakości dźwięku czy padająca po 5 godzinach pracy bateria.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Samsungaudiobluetooth