Motoryzacja

Tesla doczeka się dostępu do internetu Starlink

Kamil Świtalski
Tesla doczeka się dostępu do internetu Starlink
Reklama

Elon Musk potwierdził, że Tesla będzie oferować internet Starlink. Kiedy? Tego jeszcze nie wiadomo.

Druga generacja satelit Starlink nadchodzi. Tym razem będą mogły one bezpośrednio łączyć się ze smartfonami... i nie tylko. W Stanach Zjednoczonych oficjalnie ogłoszono partnerstwo z T-Mobile, ale nie jest wykluczone, że to dopiero początek — i że dołączą do projektu także inni operatorzy. Naturalnie niemalże natychmiast pojawiły się pytania o to, czy łączność ta będzie dostępna w samochodach Tesla. Dla przypomnienia - na tamtejszym rynku korzystają one póki co z usług AT&T i ichniejszego LTE. Elon Musk jest stale niezwykle aktywny na Twitterze i chętnie bierze udział w tamtejszych dyskusjach i odpowiada na zadawane mu pytania. Kiedy Tesla Owners Silicon Valley zapytali, czy opcja ta trafi do łączności Premium — szybko pojawiła się odpowiedź. Twierdząca.

Reklama

Ta lakoniczna odpowiedź nie zdradza nam jeszcze żadnych szczegółów. Nie wiemy czy będzie to łączność standardowa, czy — nazwijmy to — awaryjna, kiedy użytkownicy stracą dostęp do wszystkich innych wież dostępnych w okolicy. Szybkość o jakiej mówi się w kontekście tego rozwiązania to 2-4 Mbps, wiadomo więc, że nie pokryje ona wszystkich opcji dostępnych w Tesli — w tym livestreamingu z kamer samochodu. Z drugiej strony, nawet jeżeli będzie to faktycznie opcja awaryjna na czas, w którym użytkownicy utracą dostęp do innych sieci - to wciąż będzie to fantastyczne rozwiązanie, by mieć dostęp do wszystkich opcji sieciowych i cieszyć się wygodą z tymi, które nie wymagają ogromnych transferów do poprawnego działania.

Źródło: Depositphotos

Tesla w ostatnich miesiącach wprowadza zmiany w swoich planach. I nielimitowany plan który kiedyś był bezterminowy, teraz wygasa po 8 latach:

Wszystkie pojazdy Tesla obsługują funkcję Standardowej Łączności. Standardowa Łączność jest dostępna w pojeździe bez dodatkowych kosztów przez osiem lat od daty dostawy fabrycznie nowego pojazdu przez firmę Tesla lub dnia, w którym samochód został po raz pierwszy oddany do użytku (na przykład jako pojazd demonstracyjny lub serwisowy), w zależności od tego, co nastąpi wcześniej. Jeżeli kupujesz używany pojazd, otrzymasz informację dotyczącą tego, jak długo w Twoim pojeździe będzie dostępna Standardowa Łączność. Standardowa Łączność zapewnia dostęp do większości funkcji łączności tylko przez Wi-Fi, a także podstawowe mapy, nawigację i strumieniowe przesyłanie muzyki przez Bluetooth®.

Ponadto firma podnosi także cenę za pakiet Full-Self Driving. Jak informował przed kilkoma dniami Kamil, "pełna zdolność do samodzielnej jazdy" od września zdrożeje — i to niemało. Cena podskoczy o 3 tysiące dolarów — z 12, na 15 — choć dotyczy to wyłącznie zakupów jednorazowych, a nie subskrypcji. Ta zostaje bez zmian:

W Polsce za pełną zdolność do samodzielnej jazdy trzeba obecnie zapłacić 39 000 PLN, czyli znacznie mniej niż w USA, ale można się spodziewać, że po 5 września u nas też cena wzrośnie. Za rozszerzonego Autopilota trzeba natomiast zapłacić 19 500 PLN. Co ciekawe cena z FSD rośnie tylko przy zakupie jednorazowym, subskrypcja pozostaje bez zmian, a obecnie wyceniona jest na 199 USD miesięcznie (99 USD gdy mamy rozszerzonego Autopilota).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama