Motoryzacja

Koniec świetnej passy Tesli, sprzedaż spada. Co poszło nie tak?

Kacper Cembrowski
Koniec świetnej passy Tesli, sprzedaż spada. Co poszło nie tak?
30

Tesla nie kontynuowała doskonałej passy i trzeci kwartał 2023 roku nie jest już tak udany. Z czego to wynika?

Tesli szło świetnie, ale dobra passa musiała się kiedyś skończyć

Po wynikach z pierwszego kwartału 2023 roku wyraźnie było widać ostatnie obniżki cen samochodów. Marża mocno spadła, ale firma Elona Muska wydawała nic sobie z tego nie robić i twierdziła, że jest w stanie trzymać koszty w ryzach. W 1. kwartale tego roku Tesla dostarczyła około 422 tys. samochodów. W drugim kwartale tego roku firma ekscentrycznego miliardera ponownie zaskoczyła i przebiła oczekiwania analityków; w połowie tego roku do klientów trafiło już ponad 888 tys. elektrycznych pojazdów. Analitycy szacowali dostawy na niespełna 450 tys. pojazdów — rzeczywistość okazała się jednak jeszcze bardziej jaskrawa dla amerykańskiej firmy. Tesla pochwaliła się dostawą ponad 466 tys. samochodów w 2. kwartale 2023 roku, co oznaczało wzrost względem analogicznego okresu roku poprzedniego o ponad 83% (wtedy dostarczono 254 tys. samochodów).

Źródło: Depositphotos

Po pięciu doskonałych kwartałach z rzędu przyszedł czas na załamanie — i Tesla nie spełniła oczekiwań analityków. Analitycy zakładali, że w trzecim kwartale tego roku Tesla dostarczy między 440 tysięcy a 490 tysięcy samochodów — finalnie bezpiecznie zakładając, że do klientów trafi 455 tysięcy elektryków. Dziś przyszedł wielki dzień, kiedy mogliśmy zweryfikować, jak te szacunki wypadły; i cóż… tym razem analitycy pomylili się w drugą stronę.

Tesla nie spełniła oczekiwań. 3. kwartał 2023 nie zapisze się na łamach historii

Tesla opublikowała dziś dane dotyczące dostaw i produkcji w trzecim kwartale 2023 roku i firma Elona Muska zakończyła swoją świetną passę, nie spełniając oczekiwań analityków. Firma dostarczyła 435 tysięcy samochodów. Dyrektor generalny firmy już wcześniej zapowiadał, że modernizacja fabryk w tym kwartale spowoduje przestoje, które ostatecznie spowodują niższą produkcję i dostawy. Było to zaplanowane i można było to przewidzieć — w samych Chinach były spore przestoje ze względu na odświeżoną wersję Modelu 3.

Mimo wszystko, firma podchodzi do tego dość optymistycznie, ogłaszając, że w trzecim kwartale Tesla wyprodukowała ponad 430 tysięcy pojazdów i dostarczyła ponad 435 tysięcy samochodów; a chwilowy spadek był spowodowany planowanymi przestojami związanymi z modernizacją fabryk, jak omawiano w ostatnim komunikacie dotyczącym wyników finansowych. Producent samochodów zamierza dostarczyć łącznie 1,8 miliona pojazdów w 2023 roku i pomimo spadku formy informuje, że nadal jest to jej cel.

Źródło: Tesla

Stock Image from Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news