Telekomy

Teraz Orange będzie wiodącym partnerem roamingowym Play

Grzegorz Ułan
Teraz Orange będzie wiodącym partnerem roamingowym Play
54

Ostatnie problemy Play z roamingiem krajowym wydają się chylić ku końcowi. Rzecznik Orange, Wojciech Jabczyński poinformował na blogu, że Orange podpisał z Play aneks do umowy roamingowej, dzięki czemu stanie się on wiodącym partnerem w roamingu krajowym Play.

Zmieniają się jednocześnie warunki udostępnianej infrastruktury przez Orange dla klientów Play, a dokładniej forma rozliczenia wykorzystywanych przez nich zasobów.

Od korporacyjnej strony aneks zmienia dotychczasowe warunki współpracy, poprzez odejście od formuły rozliczania na zasadzie per minuta bądź gigabajt, a przejście na konkretne pakiety usług.

Dokładniejsze wyjaśnienie istoty zmian możemy przeczytać na stronie Play:

Aneks ten zmienia dotychczasowe warunki współpracy, przede wszystkim poprzez przejście z modelu rozliczeniowego opartego o zmienne opłaty (PAY-AS-YOU-GO) na ściślejszą współpracę opartą o zobowiązanie finansowe, w ramach którego Orange Polska zobowiązuje się do obsługi określonej wielkości ruchu.

Aneks będzie obowiązywał przez 4 lata, a Orange zarobi na tym 321 mln zł za cały okres. Dla Play nowe zasady oznaczają tyle, że będą mieli gwarancję na zdefiniowaną już wielkość ruchu, więc klientom Play nie powinny już zdarzać się takie problemy jak ostatnio z wyłączaniem roamingu, przynajmniej z zasięgu Orange.

Nie wiadomo jeszcze jak będzie wyglądała sprawa z ograniczeniem prędkości transferu do 1,5 Mb/s, akurat na nadajnikach Orange, może nowy aneks przewiduje inne, korzystniejsze dla klientów warunki.

Niepokoi mnie trochę niepewność rzecznika Orange, który napisał:

Na koniec ważna uwaga. Dużo pracowaliśmy w ostatnich latach nad naszą siecią i jest w pełni przygotowana na większy ruch w ramach roamingu krajowego, a klienci Orange nie powinni odczuć, że fioletowi też korzystają z Sieci #1 w Polsce.

Nie powinni odczuć,nie znaczy, że nie odczują, oby nie skończyło to się tym, że stracą na tym klienci Orange, przez większe obciążenie nadajników pomarańczowego operatora, który będzie teraz obsługiwał w większym zakresie ruch klientów Play.

Źródło: Orange/Play.

Aktualizacja 17:48

Na blogu rzecznika Play, Marcina Gruszki pojawiła się wspólna wypowiedz z rzecznikiem Orange, przybliżająca jeszcze bardziej charakter nowej współpracy Orange i Play.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hotmobile