Telekomy

Prawdziwa pompa i szampańska atmosfera na giełdowym debiucie Play

Grzegorz Ułan
Prawdziwa pompa i szampańska atmosfera na giełdowym debiucie Play
10

Wróciłem właśnie z uroczystego debiutu na giełdzie operatora komórkowego Play. Muszę przyznać, że już od początku uroczystości czuć było w powietrzu duże wydarzenie. Trudno się dziwić, to największa publiczna oferta prywatnej firmy na polskiej giełdzie. Wśród przemawiających gości nie zabrakło przedstawicieli polskiego rządu, był wiceprezes Rady Ministrów, Jarosław Gowin oraz podsekretarz w Ministerstwie Rozwoju, Witold Słowik. Oczywiście swój głos zabrał również prezes Rady GPW, Wojciech Nagel oraz prezes Play Jørgen Bang-Jensen.

Wszyscy podkreślali jak duże to wydarzenie, pokazujące, że Polska to dobre miejsce na założenie nowe firmy, nawet tak konkurencyjnym rynku telekomunikacyjnym, gdzie przez 10 lat udało się Play urosnąć do tak dużego gracza (drugie miejsce wśród operatorów strukturalnych) i zadebiutować w końcu na giełdzie.

A debiut ten mieli okazały, popyt na akcje wśród inwestorów indywidualnych i pracowników był bardzo duży, bo wyniósł aż 18 mln akcji, z czego przeznaczonych do obrotu było jedynie 6 mln akcji, czyli trzykrotnie mniej. Pracownikom przydzielono 157.367 akcji, a inwestorom instytucjonalnym 115.435.005.

Jørgen Bang-Jensen, Prezes Zarządu PLAY:

Zarówno inwestorzy, jak i nasi pracownicy wykazali duże zainteresowanie ofertą publiczną PLAY. Dla nas jest to sygnał, że doceniają nasze dotychczasowe osiągnięcia i chcą stać się częścią przyszłych sukcesów Play. Czujemy się zobowiązani do dalszego świadczenia obsługi na najwyższym poziomie naszym klientom i jednocześnie zapewnienia atrakcyjnych zwrotów naszym inwestorom.

Ogólna wartość oferty zamknęła się w kwocie 4,4 mld zł, jest to więc największy debiut w historii polskiej giełdy, a kapitalizacja rynkowa Play po tym debiucie giełdowym wynosi 9,1 mld zł.


(Źródło: Bankier.pl)

A jaka cena akcji? Wyjściowa cena akcji ustalona została na 36 zł (przy pierwszym ogłoszeniu było to 44 zł). Po debiucie cena nieznacznie wzrosła, osiągając pułap 36,13 za akcje. Na godzinę 11:30 cena akcji kształtowała się w wysokości 34,68 zł, a wartość obrotu aż 695 mln zł przy wolumenie handlu 19,5 mln szt.


(Źródło: Bankier.pl)

Nam pozostaje już tylko życzyć udanego końca sesji na GPW, a na koniec posłuchajmy jeszcze, co o giełdowym debiucie powiedział agencji Newseria, Bartosz Dobrzyński - dyrektor ds. marketingu, członek zarządu Play:

https://1.newseria.pl/video/423870462_play_gielda12.mp4

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu