Android

Ten przepiękny czytnik newsów ukazuje kolejne oblicze Material Design. Jestem pod dużym wrażeniem

Tomasz Popielarczyk
Ten przepiękny czytnik newsów ukazuje kolejne oblicze Material Design. Jestem pod dużym wrażeniem
17

Czytników newsów nigdy za wiele? Jacob Klinker, autor takich androidowych perełek, jak Evolve SMS, Talon (klient Twittera) czy launcher Blur wprowadził właśnie do sklepu Google Play aplikację o nazwie Source. Nie jest to jednak zwyczajny projekt, a doskonały dowód na to, że Material Design jest napr...

Czytników newsów nigdy za wiele? Jacob Klinker, autor takich androidowych perełek, jak Evolve SMS, Talon (klient Twittera) czy launcher Blur wprowadził właśnie do sklepu Google Play aplikację o nazwie Source. Nie jest to jednak zwyczajny projekt, a doskonały dowód na to, że Material Design jest naprawdę piękny.

Source w założeniu ma być czytnikiem uniwersalnym. Znajdziemy tutaj zatem możliwość podpięcia Twittera, Google+, Feedly, a także dowolnego własnego kanału RSS. Aplikacja znajduje się jednak dopiero w stadium testów, więc dostępny jest wyłącznie Twitter (możemy wybrać nasze konto lub skorzystać z którejś z kategorii tematycznych). Z czasem mają być dodawane kolejne serwisy, które będzie można odblokować za pomocą mikropłatności.

Nie to jest jednak wyjątkowe w tej aplikacji, a jej design. Autor postawił tutaj na Material Design i zrobił to w sposób naprawdę niesamowity. Kilka tygodni temu pisałem już o tym, że deweloperzy coraz chętniej spoglądają w stronę nowego interfejsu. Source to jego kolejne wcielenie - nieco odmienne od dotychczasowych. Przy czym zrzuty ekranu nie oddają tego w całości, bo największe wrażenie robią te wszystkie wszechobecne animacje i niespotykane dotąd rozwiązania. To trzeba po prostu przetestować samodzielnie (a przypominam, że to dopiero pierwsza wersja testowa).

Centrum aplikacji stanowi strumień, w którym wyświetlane są poszczególne linki. Za pomocą przycisku lejka możemy filtrować je i ograniczać do wybranych kategorii. Po dotknięciu dowolnego z nich, zostaje on powiększony i opatrzony przyciskami: gwiazdką, udostępnienia oraz linkiem do źródła otwieranego w zewnętrznej przeglądarce. W niektórych przypadkach wyświetlana jest też treść artykułu. Z czasem prawdopodobnie liczba opatrzonych nią linków będzie rosła.

Imponująco wygląda ekran z ustawieniami, gdzie możemy swobodnie zmieniać kolor interfejsu. Znajdziemy tutaj również możliwość aktywowania ciemnej wersji oraz dopasowania koloru dolnej belki nawigacyjnej oraz paska stanu. Pozostałe funkcje to raczej standard: interwał odświeżania, odświeżanie tylko po WiFi, powiadomienia czy chociażby rozmiar czcionki. Z czasem będzie tego pewnie więcej. Warto wspomnieć też o wsparciu dla Androida Wear. Z czasem ma do niego dołączyć interfejs dedykowany dla tabletów.

Jestem pod ogromny wrażeniem tego, co już na starcie oferuje Source, ale jeszcze większe wrażenie robi na mnie elastyczność oraz możliwości Material Design. Spójrzmy prawdzie w oczy - wszystkie aplikacje z Holo UI wyglądały właściwie identycznie. Różnice sprowadzały się do detali. Nowy interfejs to natomiast dziesiątki możliwości i rozwiązań, które przekładają się na zupełnie różne wcielenia. Source to kolejny tego dowód.

Aby przetestować aplikację trzeba najpierw dołączyć do społeczności na Google+, a następnie zgłosić się do testów. Po krótkiej chwili powinniśmy uzyskać dostęp do programu w Google Play.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Androidsourcematerial design