Telewizja

Telewizja z nowym standardem już od grudnia. Niektórzy mogą stracić dostęp

Piotr Kurek
Telewizja z nowym standardem już od grudnia. Niektórzy mogą stracić dostęp
6

Zamieszanie związane z przejściem na nowy standard telewizji naziemnej powoli dobiega końca - a przynajmniej takie są zapowiedzi.

Jak informuje TVP, już od połowy grudnia programy Telewizji Polskiej będą dostępne w nowym standardzie DVB-T/AVC co też pozwoli na uzyskanie lepszej jakości obrazu dla TVP Historia i TVP3, które odbierane będą w jakości HD.

Źródło: Depositphotos

Pierwszy etap przełączeń na nowy standard nastąpi w nocy z 14 na 15 grudnia i obejmie zachodnią część Polski, tj.: województwo zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie i śląskie. We wschodniej części Polski, tj. w województwie warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim, przełączenie będzie miało miejsce w nocy z 18 na 19 grudnia.

Widzowie, którzy wciąż korzystają ze starszych urządzeń odbiorczych – czyli telewizorów bądź dekoderów działających tylko w systemie DVB-T/AVC - po zmianie standardu nie będą już mogli wykorzystując ten sprzęt oglądać programów TVP nadawanych z MUX-3 w cyfrowej telewizji naziemnej, czyli TVP1, TVP2, TVP3, TVP Historia, TVP Sport i TVP Info. Wymiana urządzenia odbiorczego na spełniające standard DVB-T2/HEVC umożliwi dostęp do całej oferty programowej bezpłatnej telewizji naziemnej obejmującej blisko czterdzieści programów telewizyjnych, w tym kilkanaście programów Telewizji Polskiej. W oparciu o dostępne dane Nielsen Audience Measurement szacujemy, iż obecnie jeszcze około 200 tysięcy gospodarstw ma odbiorniki działające tylko w starszym standardzie.

TVP w nowym standardzie. DVB-T/HEVC już od grudnia

Źródło: Depositphotos

Kilka tygodni temu serwis Wirtualne Media podawał, że ok. pół miliona gospodarstw domowych wciąż nie ma możliwości odbierania telewizji naziemnej DVB-T/HECS mimo głośnych kampanii i programów oferowanych przez rząd - w tym dofinansowania do telewizorów i dekoderów, które zakończyło się w grudniu ubiegłego roku. Jak sobie z tym problemem poradzić teraz? TVP informuje, że wraz z końcem tego miesiąca uruchomiona zostanie kampania informacyjna. Jej celem ma być dotarcie do wszystkich widzów z informacją o potrzebie wymiany sprzętu do połowy grudnia, tak aby do tego czasu jak najmniej gospodarstw domowych korzystało ze starych odbiorników. Jednocześnie Telewizja zapowiada, że niektóre kanały przez jakiś czas będą działały na MUX-3, jak i na MUX-6. Będzie to dotyczyło:

  • TVP1, TVP2, TVP Info w okresie od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r.
  • TVP ABC i TVP Kultura w okresie od 19 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r.

Stock image from Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news