Ciekawe strony

Profesjonalny teleskop bezpłatnie dla każdego w sieci

Marcin Hołowacz
26

Jeżeli myślałeś o tym, żeby zerknąć na nocne niebo za pomocą jakiegoś lepszego sprzętu, ale wciąż nie masz ochoty inwestować w teleskop, to jest pewne rozwiązanie, które może cię zadowolić.

Niedawno pisałem o tym, że teleskop nie jest najważniejszy w podejmowaniu pierwszych prób obserwacji nieba:

Nie posiadam ani drogiego, ani taniego teleskopu. Czy jeżeli chciałbym zabrać się za obserwacje nocnego nieba, to powinienem zacząć od oszczędzania, po to żebym następnie mógł udać się do sklepu i w końcu zainwestować w odpowiedni sprzęt? Najlepiej żeby miał jeszcze system sterowania GOTO, który wykona za mnie większość pracy, tzn. automatycznie ustawi się tak, żebym mógł zobaczyć interesujący mnie obiekt. Czy tak powinien wyglądać początek związany z obserwacjami nocnego nieba? Na szczęście nie!

Więcej znajduje się we wpisie: Patrz w niebo! Obiecujemy, że nie potrzebujesz teleskopu, aby zobaczyć te zjawiska.

Chcesz zostać obserwatorem kosmosu?

Sam nie jestem żadnym zapalonym obserwatorem nocnego nieboskłonu, ponieważ od zawsze preferowałem czytać o niesamowitych zjawiskach, jakie mają miejsce w odległych zakątkach Wszechświata. Sama obserwacja zawsze wydawała mi się… mniej ekscytująca. W związku z tym nigdy nie dorobiłem się np. teleskopu, a sam kontakt z kosmosem kojarzy mi się z czytaniem książek oraz internetowych newsów na jego temat.

Co gdybym jednak dla odmiany chciał przyjrzeć się jakimś interesującym zjawiskom i w dodatku miałbym ochotę wspomóc się czymś więcej niż tylko gołym okiem? Dodajmy, że wciąż nie mam ochoty na inwestycję w teleskop. Odpowiedź jest bardzo prosta i z początku może się wydać niezrozumiała: Slooh.

Slooh udostępnia bezpłatne obserwacje nieba

Firma Slooh jest w posiadaniu siedmiu teleskopów na Wyspach Kanaryjskich oraz trzech teleskopów w Chile. Dlaczego o tym piszę? Ponieważ wystarczy mieć dostęp do internetu, aby móc korzystać z tych dobrodziejstw. Kiedyś tak nie było, ponieważ każdy zainteresowany musiał wykupić niewielki abonament, żeby móc zobaczyć na co skierowano wspomniane teleskopy. Niedawno uległo to zmianie i wszyscy ludzie, którzy zdecydują się założyć konto na stronie www.slooh.com będą mogli zostać obserwatorami kosmosu.

Nie musisz nawet wychodzić z domu, wystarczy że odpalisz live stream i możesz patrzyć komuś przez ramię, tzn. nie masz wpływu na to gdzie skierowano teleskop, ale przynajmniej widzisz transmisję na żywo. Żeby móc zadecydować o kierunku obserwacji, niezbędne jest uiszczenie comiesięcznej opłaty w wysokości 5 dolarów. Dzięki temu otrzymasz opcję 5 rezerwacji miesięcznie (długość rezerwacji to 5 lub 10 minut). Natomiast gdybyś chciał zainwestować 25 dolarów na miesiąc, wtedy przysługuje ci nielimitowana ilość rezerwacji.

Nie miałem szczęścia...

W trakcie pisania tego artykułu nie miałem okazji zobaczyć żadnej transmisji, ponieważ nie odbywają się one nieustannie. U góry strony mamy np. licznik, który informuje o następnym większym wydarzeniu i jak widać następne będą Perseidy:

Inna sprawa to fakt, iż za dnia oczywiście nie możemy liczyć na jakiekolwiek obserwacje, natomiast nocą nie zawsze panują dobre warunki. Jednak Slooh to nie tylko obserwacje. Możemy korzystać również z tego, że jest tam wielu innych miłośników kosmicznych obserwacji, którzy chętnie dzielą się swoją pasją z innymi.

Źródło 1, 2, 3

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu