Ciekawe strony

[Dobre, bo polskie] Ogryzek - porównywarka cen i portal ogłoszeniowy w jednym

Grzegorz Ułan
13

Mamy OLX i długo długo nic, ten serwis praktycznie zgarnął cały rynek portali ogłoszeniowych, z danych na dzień dzisiejszy wiemy, że odwiedza go ponad 15 mln internautów, generujących ponad miliard wyświetleń. Jest jeszcze Gumtree, ale ten nie mieści się w czołowej dwudziestce polskich portali w Megapanelu. Przydałby się w końcu jakiś nowy polski konkurencyjny serwis. Może będzie nim kiedyś Ogryzek.pl?

Taka dominacja OLX pozwala mu na dowolne kształtowanie cen wybranych kategorii ogłoszeń, bo znaczącej konkurencji praktycznie nie ma od lat. Ostatnio jednak trafiłem na nowy polski serwis ogłoszeniowy Ogryzek.pl, ciężko go nazwać konkurencją na dziś, ale kto wie? Może kiedyś? Szerlok.pl też zaczynał od zera.

Poza tym serwis jest polski, więc postanowiłem przyjrzeć mu się bliżej w ramach naszego cyklu Dobre, bo polskie.

Już na pierwszy rzut oka widać tu inspirację layoutem OLX, ale co nowego można tu wymyślić? Większość serwisów ogłoszeniowych wygląda podobnie, skoro spełniają swoją funkcję - nie ma co wywarzać otwartych drzwi. W górnej części serwisu mamy wyszukiwarkę, obok opcję dodania nowego ogłoszenia, a pod spodem lista głównych kategorii produktów, po rozwinięciu podkategorie i opcja przejścia do wszystkich ogłoszeń w danej kategorii.

W serwisie mogą dodawać swoje ogłoszenia zwykli użytkownicy jak i sklepy, w wyszukiwanych pozycjach rozróżniają się sposobem prezentacji ceny. Ale dodatkowo możemy zmienić sposób wyświetlania ofert, korzystając z zakładek - Prywatne i Od firm.

Wchodząc na strony poszczególnych produktów oferowanych przez osoby prywatne, również poczujecie się jak na OLX. Identyczny układ, sposób kontaktowania się ze sprzedającym, opis i sama galeria zdjęć pod spodem.

Natomiast firmowe profile już się trochę różnią. Można im wystawiać opinię czy wysyłać zapytania do sklepów internetowych. Opcja ta dostępna jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników. Tu mam od razu uwagę, po rejestracji konta, przychodzi tylko email powitalny, warto by tu wprowadzić opcję potwierdzenia założenia konta.

Profil użytkownika, również żywcem przeniesiony z OLX, jest nawet podpięty system płatności, ale jak twierdzi twórca portalu na Wykopie, gdzie znalazłem ten serwis - dodawanie ogłoszeń zawsze będzie bezpłatne, zarówno dla osób prywatnych jak i sklepów. Płatności występują jedynie dla kont firmowych, które aktualnie mogą wykupywać płatne banery reklamowe wyświetlane w serwisie.

Osobiście pomysł wydaje mi się trafiony, nie przeszkadza mi przy tym zbytnie podobieństwo do OLX, wręcz może się to okazać pomocne, dla osób, które są przyzwyczajone do znajomego już interfejsu na OLX. Mam jednak mieszane uczucia, co do łączenia serwisu ogłoszeniowego z porównywarką cen. Powiem nawet, że może to wprowadzić pewnego rodzaju zamęt, kiedy ogłoszeń przybędzie. Całe szczęście jednak, że są zakładki, które wyświetlają ogłoszenia prywatne i firmowe w osobnych panelach.

Mam jeszcze uwagę, co do trafności wyszukiwań. W sytuacji kiedy wpisuje na przykład "sony xperia z3" wyszukiwarka powinna rozpoznać konkretną kategorię i podpowiedzieć ją już przy samym wyszukiwaniu. Teraz tego nie ma i wyświetla wszystkie produkty z hasłem Sony, łącznie z telewizorami, których przecież nie szukałem.

Niemniej kibicuje twórcy, aby starczyło mu sił na dalszy rozwój serwisu i wprowadzanie udoskonaleń. Przydałby się w Polsce nowy konkurencyjny serwis ogłoszeniowy z prawdziwego zdarzenia.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu