Ciekawe strony

Nowy portal Ministerstwa Cyfryzacji - Widok.gov.pl

Grzegorz Ułan
Nowy portal Ministerstwa Cyfryzacji - Widok.gov.pl
8

Jeśli lubicie statystyki i analizy popularności stron, możecie już zanurzyć się w cyferki obrazujące popularność stron i usług oferowanych w polskiej e-administracji. Portal dopiero co wystartował ze znaczkiem beta, więc na razie wstępnie tylko możemy ocenić, że zapowiada się ciekawie.

Jakie dane będziemy mogli śledzić? Przede wszystkim statystyki odwiedzin na polskich stronach rządowych oraz statystyki korzystania z e-usług przez polskich obywateli. Mamy więc tu popularność usługi Dowód osobisty, Historię pojazdu czy zakładkę, gdzie możemy sprawdzać Punkty karne.

Co ciekawe, jeśli wierzyć że to są aktualne i rzeczywiste dane, wydaje się, że ci co mieli sprawdzić swoje punkty karne już to zrobili i popularność tej usługi już jest jednostkowa. Z początkowych 100 tys. odwiedzin pozostało już paręset dziennie.

Oprócz statystyk znajdziemy tu takie informacje, jaki jest roczny ogólny koszt świadczenia usług w roku oraz w podziale na transakcje. Fajne są (będą) dane procentowe pokazujące ile z wejść na daną usługę kończyło się ich realizacją.

Czyli będziemy wiedzieć nie tylko ile osób weszło na przykład na stronę sprawdzenia punktów karnych, ale też ile osób rzeczywiście sprawdziło swoje punkty. Ministerstwo będzie badało również poziom zadowolenia obywateli z poszczególnych usług.

Pozostaje już tylko czekać na wypełnienie wszystkimi danymi. Na razie dostępne są jedynie odwiedziny bez kosztów czy bez stopni ukończenia. Strona już dostępna jest pod adresem https://widok.gov.pl/pl/. Źródłem danych, odnośnie odwiedzin są statystki Google Analytics, pozostałe dane dostarczają już Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Rozwoju, Centralny Ośrodek Informatyki oraz Instytut Łączności. Dostępne są dwie wersje językowe, polska oraz angielska.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu