Amazon

Technologiczne trendy na 2023 rok okiem Amazon

Piotr Kurek
Technologiczne trendy na 2023 rok okiem Amazon
Reklama

Jak będzie wyglądał ten rok w świecie technologii poprawiających nasze życie? Amazon dzieli się swoimi trendami, które zdominują 2023 r.

Rok 2023 dopiero się zaczął a już mieliśmy sporo nowinek w świecie technologii - głównie za sprawą targów CES, na których światowi liderzy rynku elektronicznego (i nie tylko) podzieli się tym, co zobaczymy w najbliższych 12 miesiącach (i później). Mieliśmy też premierę nowych komputerów Apple, a za kilkanaście dni Samsung pokaże swoje nowe flagowce. Na temat trendów na ten rok swoje zdanie ma też Amazon, który podzielił się z nami tym, jak widzi 2023 r. w świecie technologii.

Reklama
Źródło: Depositphotos

Główne trendy na nadchodzący rok, zdaniem Amazon Web Services, to przede wszystkim dalszy rozwój technologii chmurowych, innowacje w sporcie, bardziej zaawansowane symulacje i inteligentniejsza energetyka. W nadchodzących latach wszystkie aspekty każdej dyscypliny sportowej, od koszykówki młodzieżowej po profesjonalnego krykieta, ulegną transformacji cyfrowej, niezależnie od poziomu. Już teraz na tym rynku działają firmy korzystające z technologii chmurowych, takich jak uczenie maszynowe, wizja komputerowa (technologia umożliwiająca komputerom widzieć, przetwarzać i identyfikować obrazy tak jak to robi człowiek) czy przetwarzanie strumieniowe, aby zmniejszyć przepaść cyfrową między amatorami a zawodowcami w sporcie.

W niezbyt odległej przyszłości osiągniemy punkt, w którym drużyny w trakcie meczu będą przeprowadzać ciągłe symulacje różnych scenariuszy, dzięki czemu będą mogły lepiej przewidzieć wpływ podejmowanych decyzji. Technologia stanie się fundamentem sukcesu w sportach zawodowych

- mówi mówi dr Werner Vogels, CTO Amazon.com.

Trendy na rok 2023 od AWS

Obliczenia przestrzenne, symulacje, czy tzw. „cyfrowe bliźniaki” (digital twins) to przykłady technologii dojrzewających przez lata, które jeszcze nie miały daleko idącego wpływu na nasze codzienne życie. Dzięki symulacjom powstają lepsze samochody wyścigowe, modele meteorologiczne czy prognozy giełdowe. Niebawem pomagać będą w budowaniu lepszych dróg, skuteczniejszym organizowaniu magazynów, a nawet reagowaniu na kataklizmy. Symulacje są w stanie rozwiązać trudne zagadnienia, lecz nie jest łatwo je projektować i przeprowadzać, co stanowi barierę dla wykorzystania ich w codziennych zastosowaniach.

W 2023 roku będziemy świadkami szybkiego rozwoju technologii na całym świecie, jednak rosnące koszty i niezawodność dostaw energii elektrycznej to problemy globalne, które mają wpływ na nas wszystkich. W obliczu niepewności społeczności wprowadzają tzw. mikrosieci zmniejszających uzależnienie od tradycyjnych firm energetycznych i ich starzejącej się infrastruktury. Dane z paneli słonecznych, farm wiatrowych, energii geotermalnej i wodnej będą przesyłane, przechowywane, monitorowane, wzbogacane i analizowane w chmurze w celu przewidywania skoków zużycia i zapobiegania przerwom w dostawie poprzez redystrybucję energii na poziomie poszczególnych gospodarstw domowych.

Nowości od AWS dla Polski już dostępne

Amazon, a konkretnie Amazon Web Services (AWS) wprowadza również do Polski dwa swoje autorskie narzędzia wykorzystywane do budowania interfejsów konwersacyjnych. Amazon Lex pozwala na budowanie interfejsów konwersacyjnych 
w dowolnej aplikacji z wykorzystaniem głosu i tekstu. Amazon Polly jest rozwiązaniem umożliwiającym łatwą konwersję tekstu na realistycznie brzmiącą mowę. Udostępnienie tych usług w języku polskim może znacznie ułatwić tworzenie narzędzi konwersacyjnych opartych o sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe.

Popularność rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję nieprzerwanie rośnie, co jest szczególnie widoczne w ostatnim czasie. Nasze usługi AI (z ang. Artificial Intelligence) łatwo zintegrować z dowolnymi aplikacjami. Systemy oparte na Amazon Lex rozumieją intencje, utrzymują kontekst i automatyzują proste zadania – od niedawna również po polsku. Co ważne, łatwo można je łączyć z innymi usługami AWS, aby wyszukiwać dane, wykonywać analizę biznesową, monitorować wydajność i nie tylko

Reklama

- mówi Tomasz Stachlewski, Head of Technology w AWS.

Pierwszym cyfrowym głosem operującym w świecie Text-to-Speech jest Ola. Wirtualna lektorka zaprojektowana została w taki sposób, by brzmieć zarówno przyjaźnie, jak i profesjonalnie. Może być więc wykorzystywana zarówno w interaktywnych systemach interakcji głosowych, jak do tworzenia wersji audio treści pisanych i edukacyjnych.

Reklama

Stock Image from Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama