43

Takiej jakości muzyki na Androidzie oczekiwałem. Tidal Master już są

Tidal jako pierwszy i jak na razie jedyny oferuje muzykę w jakości studyjnej. Spotify czy Apple Music nie są najwyraźniej zainteresowane jakością Hi-Fi (zbliżona do CD), o wysokiej rozdzielczości nie wspominając. Teraz, po dłuższym oczekiwaniu, nareszcie będzie oferowana na urządzeniach mobilnych z Androidem.

I jest to dość istotny krok w rozwoju serwisu, bo choć domowe warunki wydają się najlepsze do odsłuchiwania muzyki w takiej jakości, to nawet przebywając we własnych czterech kątach, mało kto chciałby być przykuty do komputera stacjonarnego czy nawet laptopa. Jakość Master w Tidal nie powinna być transmitowana bezprzewodowo przez Bluetooth, ponieważ ten sposób łączności nie pozwala jeszcze na przesyłanie tak dużej ilości danych jednocześnie, ale połączenie przewodowe i odpowiednie słuchawki (ewentualnie pośredniczący pomiędzy nimi mobilny DAC) zapewnią odpowiednie doznania.

Czytaj też: Pierwszy polski album w wysokiej rozdzielczości w Tidal Masters

Nie jest to nowinka dla wszystkich, to zrozumiałe, ale wymagający słuchacze powinny być zadowoleni. Dzięki parterstwie z MQA z 2017 roku Tidal mógł w ogóle rozpocząć streaming takiej jakości dźwięku (zazwyczaj 96 kHz/24 bit w formacie WAV lub FLAC), ale dopiero teraz – w dwa lata od premiery Tidal Master na komputerach – najwyższy standard wkracza na urządzenia mobilne. Co istotne, by móc posłuchać muzyki w takiej jakości nie jest potrzebne wybieranie wyższego abonamentu niż wcześniej dostępna oferta Hi-Fi kosztująca dwukrotnie więcej od podstawowego planu, a więc dokładnie 39,99 zł.

Wiemy, że większość fanów muzyki słucha jej na swoich telefonach. Według nas każdy powinien mieć dostęp do najwyższej jakości dźwięku, bez względu na to, gdzie jest. Cieszymy się, że dzięki współpracy z TIDAL technologia MQA będzie dostępna dla użytkowników smartfonów – Mike Jbara, CEO MQA.

Polecamy: Nowość w Tidal – personalizowane playlisty nareszcie dostępne

To duży postęp dla audiofilów oraz użytkowników TIDAL HiFi. Wraz z rozwojem naszej platformy rozszerzamy naszą współpracę z MQA, co umacnia naszą pozycję jako lidera w segmencie High-Fidelity audio – Lior Tibon, COO TIDAL.

Jakość dźwięku Master w aplikacji mobilnej Tidal dla Androida uzyskacie po jej zaktualizowaniu w Sklepie Google Play. Warto nadmienić, że niektóre smartfony (np. od LG) posiadają wbudowany DAC (konwerter dźwięku cyfrowego na analagowy), co pozwala zredukować potrzebny do obsługi dźwięku w wysokiej rozdzielczości zestaw do dwóch elementów: odpowiedniego telefonu i odpowiednich słuchawek.