Android

Polestar 2 pierwszym samochodem z systemem Google na pokładzie

Kamil Pieczonka
Polestar 2 pierwszym samochodem z systemem Google na pokładzie
8

Google pierwszy raz pokazało Android Auto w 2014 roku, dzisiaj praktycznie już każde nowe auto posiada system info-rozrywki, który pozwala na korzystanie z tej funkcji lub Apple Car Play, wymaga to jednak podłączenia smartfona. W 2017 roku zapowiedziano, że gigant z Mountain View współpracuje z Volvo oraz Audi przy tworzeniu Androida dedykowanego samochodom. W 2018 roku pokazano nawet pierwsze efekty tych prac na przykładzie Volvo XC40.

Jednak pierwszym samochodem, który będzie wyposażony w system Google Android Automotive będzie elektryczny Polestar 2, którego zapowiadałem kilka dni temu na liście najbardziej oczekiwanych samochodów elektrycznych. W mijającym tygodniu Volvo nie tylko opublikowało pierwsze zdjęcie nadchodzącego samochodu, ale również ujawniło kilka dodatkowych informacji. Niestety pomimo, że auto powinno zostać zaprezentowane już za kilka tygodni, to do masowej produkcji wejdzie dopiero w 2020 roku.

Volvo Polestar 2 konkurencją dla Tesla Model 3

Google Android Automotive będzie systemem odpowiedzialnym nie tylko za rozrywkę, ale także za wszelkie inne funkcje dostępne w samochodzie. Dzięki integracji z asystentem Google (na kierownicy znajdzie się dedykowany przycisk), możliwe będzie sterowanie radiem, nawigacją, odtwarzaniem muzyki czy ustawieniami klimatyzacji. Google zapewni nie tylko dostęp do swojej nawigacji, ale również do szeregu inny aplikacji dzięki integracji z sklepem Play. To po części może być też jeden z powodów, dla których firma testuje w swoich mapach informacje na temat fotoradarów.

W przypadku Polestar 2 duży dotykowy ekran zostanie zamontowany pionowo na środku deski rozdzielczej. System jest przystosowany do łatwej obsługi w samochodzie, dlatego będzie posiadał duże przyciski, a także dostęp do powiadomień z paska informacyjnego na górze (podobnie jak ma to miejsce w smartfonach). Można wręcz powiedzieć, że będzie to tablet z Androidem ze specjalną nakładką. System ma być ograniczony do aplikacji zgodnych z Android Auto, czyli takich które nie rozpraszają kierowcy.

Opublikowane ostatnio zdjęcie Polestara 2 widzicie na samej górze, poniżej mamy koncepcyjny render, który opublikowany został kilka miesięcy temu. Dla przypomnienia elektryczny samochód Volvo ma być wyposażony w silniki o mocy około 400 KM oraz baterie pozwalające na przejechanie około 500 km. Jego cena w zakresie 35000-50000 USD sprawi, że będzie jednym z głównych konkurentów Tesli Model 3, niestety dopiero w 2020 roku.

Swoje samochody z systemem Google Android Automotive w 2020 roku zaprezentują też tacy producenci  jak Renault oraz Nissan.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu