Android

Ciemny motyw w Android Q to niemal pewniak. Czy Google zdąży przed Apple?

Konrad Kozłowski
Ciemny motyw w Android Q to niemal pewniak. Czy Google zdąży przed Apple?
31

Ciemny motyw to jeden z trendów ostatnich kilkunastu miesięcy - aplikacje, usługi i systemy wdrażają ciemny interfejs, ale nie doczekały się go do tej pory Android i iOS. I wygląda na to, że Google doda go jako pierwsze do Android Q.

Festiwal przecieków i plotek czas zacząć. Do corocznej konferencji Google I/O mamy jeszcze ładnych kilka miesięcy, ale to wcale nie oznacza, że nowości w Androidzie, nad którymi pracuje Google, poznamy dopiero podczas prezentacji. Już dzisiaj poznaliśmy jedną z pierwszych nowinek, czyli ciemny motyw, który prawie na pewno pojawi się w Android Q. Wzmianki na jego temat pojawiały się już wcześniej, ale dopiero teraz wspomina się o ukończeniu tych prac.

Zobacz też: Nowy Android to po prostu Android 10.

Ciemny motyw w Android Q

Co ciekawe, informację tę potwierdził pracownik Google, który udzielał odpowiedzi na pytania dotyczące nowego Androida. W wiadomości stwierdził, że "ciemny motyw to potwierdzona funkcja Android Q. (...) Zespół pracujący nad systemem chce być pewny, że wszystkie preinstalowane aplikacje będą natywnie wspierać tryb ciemny. By wdrożyć ciemny motyw bez problemów, musimy przygotować ciemne wersje wszystkich elementów UI jeszcze przed majem 2019 roku".

Sytuacja zdaje się być bardzo jasna. Android 10 Q będzie oferować ciemny motyw, a my będziemy mogli z niego skorzystać już w okolicach maja i konferencji Google I/O 2019, gdy tylko udostępniona zostanie wersja deweloperska. Czy Apple zdoła wcześniej wyposażyć iOS i wszystkie swoje aplikacje w tryb ciemny/nocny? Trudno powiedzieć - pewne informacje wskazywały, że mogło do tego dojść już przy premierze iOS 12, ale z jakichś powodów firma z Cupertino nie zdecydowała się na taki krok.

Nie potrafiłbym w tej chwili jednoznacznie odpowiedzieć, czy z ciemnego motywu w Androidzie czy iOS-ie korzystałbym przez cały czas. W ciemnych warunkach, głównie nocą, może to być bardzo pomocna funkcja ograniczająca jasność światła generowaną przez ekran, nawet większą niż tryb Nightshift w iOS i jego odpowiednik, który nadaje wyświetlaczowi ciepłej barwy. Ale czy w trakcie dnia nie sprawiałoby to, że niektóre informacje byłyby mniej czytelne? I jak zareagują na taką nowość deweloperzy - uruchomienie aplikacji z niezwykle jasnym interfejsem może być kłopotliwe (dla oczu), gdy przez cały czas używalibyśmy systemu i innych programów w trybie ciemnym.

Jednego jestem pewien - tryb ciemny w iMessage/Wiadomościach w iOS przyjąłbym z otwartymi rękoma. Aplikacja Wiadomości na Androida od Google potrafi to już od dłuższego czasu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu