Google

Google na dniach zmienia zasady. Wasze aplikacje mogą stracić ważne funkcje

Kamil Świtalski
Google na dniach zmienia zasady. Wasze aplikacje mogą stracić ważne funkcje
87

Już 9. stycznia twórcy aplikacji na Androida muszą liczyć się z wejściem w życie nowego regulaminu. Zadba on o większe bezpieczeństwo użytkowników, ale... nawet popularne aplikacje mogą mieć w związku z nią problem.

Google od dawna już próbuje zaprowadzić porządek w swoim sklepiku z aplikacjami. Idzie im to... no trzeba przyznać, że dość nieudolnie. Regularnie jednak dopatruje się jakichś "ale", albo po prostu przedstawia nowe zasady, których ofiarami stają się nawet nowe aplikacje. Tak jest i teraz — 9. stycznia w życie wchodzi nowy regulamin, według którego dostęp do historii rozmów i SMSów nie będzie już tak oczywisty, jak teraz. To funkcja która w obrębie Google Play zostanie przeznaczona dla wybranych — tych, którym uda się dostać stosowną zgodę po wypełnieniu formularza. Najwyraźniej jednak sprawa nie jest taka prosta i już niebawem twórcy setek aplikacji znajdą się w opałach. A jak pokazuje przykład Cerberusa, nawet ulubieńcy publiczności mogą mieć problem.

Utrudniony dostęp do historii rozmów i SMSów na Androidzie

Z jednej strony — to dobrze. Dobrze, że nie będzie to takie proste i oczywiste, a ludzie bezmyślnie nie będą scamowym aplikacjom przyznawać tych praw dostępu, zaś Google całość będzie bardziej kontrolować. Z drugiej jednak są programy, którym firma nie robi żadnych problemów (m.in. Tasker). Są jednak takie, z których korzysta niemała baza i... gigant i tak na ich zgłoszenie odpowiedział negatywnie. Wśród nich znalazł się niezwykle popularny Cerberus, który służy ochronie smartfonów i tabletów. Od teraz możecie zapomnieć o zdalnym kontrolowaniu telefonu, backupie czy wymazywaniu przez komendy SMS — ostatnia aktualizacja programu kastruje go z tej funkcji:

To jeden z głośniejszych przypadków, ale takich produktów jest w sklepach znacznie więcej. Co więcej: część z nich nie ma sensu bez... tych dostępów. Dzień zero już niebawem — i prawdopodobnie wszyscy twórcy będą informować o zmianach na bieżąco. Nie zdziwcie się jednak, jeżeli ważne funkcje z waszych ulubionych aplikacji znikną... i nigdy nie wrócą. Niektóre decyzje Google są... po prostu dziwne.

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu