Telekomy

T-Mobile z najszybszym internetem mobilnym w Polsce, nie zgadniecie, kto jest na drugim miejscu

Grzegorz Ułan
T-Mobile z najszybszym internetem mobilnym w Polsce, nie zgadniecie, kto jest na drugim miejscu
160

W zeszłym roku publikowaliśmy Wam rankingi prędkości internetu naszych telekomów od Speedtest i RFBenchmark. Pierwsza połowa roku należała w nich do Orange, ale w ostatnim kwartale 2017 roku, T-Mobile wystrzelił w górę i zaczął wygrywać w obu rankingach.

Jeśli chodzi o Speedtest, T-Mobile wygrał ten ranking w ujęciu rocznym, w ogólnej kategorii internetu mobilnego, jak i w tej badającej prędkość tylko w zasięgu LTE. wyprzedzając Orange i Plusa.

Przedstawiciele T-Mobile tak komentowali wtedy te wyniki:

Takie podwójne zwycięstwa wyjątkowo dobrze nam smakują. I tak, patrząc na cyfry, w kategorii LTE średnia prędkość pobierania w najlepszej sieci wyniosła 23,71 Mbps, zaś łącznie we wszystkich technologiach – 18,28 Mbps. To miły i cieszący oko bilans, zwłaszcza że jedynie Orange depcze nam nieśmiało po piętach.

Jak to wygląda od początku tego roku? W lutym publikowaliśmy Wam raport za styczeń od RFBenchmark, który zdecydowanie wygrał znowu T-Mobile, na podstawie 21606 pomiarów dokonanych przez użytkowników aplikacji mobilnych, obliczono średnią prędkość pobieranych danych u tego operatora na poziomie 23,6 Mb/s, a Orange spadł na 3 miejsce.

Również twórcy rankingu podobnie oceniali zmiany w jakości internetu od T-Mobile. Szymon Nowak, prezes Notel Polska:

Zmiany w rankingu operatorów mogliśmy zauważyć już w ostatnim kwartale 2017 roku, kiedy to T-Mobile wysunął się na prowadzenie w kategorii szybkości pobierania danych. Styczniowe wyniki pomiarów użytkowników aplikacji RFBenchmark potwierdzają mocną pozycję tego operatora na rynku usług telekomunikacyjnych.

Najszybszy internet mobilny LTE w Polsce - Luty 2018

Co się zmieniło w lutym? Otóż T-Mobile zaczyna uciekać pozostałym operatorom i obecnie znacznie odstaje od pozostałej trójki, która z kolei idzie niemal łeb w łeb. Zaskakuje tu druga pozycja Play, który przez cały 2017 rok nie opuszczał ostatniego, czwartego miejsca.

Ranking za luty opracowany został na podstawie 22907 pomiarów, dokonywanych przeważnie w zasięgu LTE (76,81%), w 3G (22,75%), a w 2G już tylko 0,43%.

Zdecydowanym zwycięzcą w lutym okazał się ponownie T-Mobile z wynikiem 23,72 Mb/s, w przypadku pomiarów prędkości pobieranych danych, a na drugim miejscu największe zaskoczenie, czyli Play - 19,45 Mb/s. Na trzecim miejscu Orange (19,32 Mb/s), a na ostatnie spadł Plus (19,11 Mb/s).

Jeśli chodzi o wysyłane dane wygrywa Plus z wynikiem 9,86 Mb/s, wyprzedzili T-Mobile, który ze średnią 8,72 Mb/s zajął drugie miejsce, na trzecim Orange (8,32 Mb/s) i Play na ostatnim - 7,05 Mb/s. Najmniejszy ping z kolei był w T-Mobile - 38,75 ms, dalej u Orange - 42,79 ms, Plus - 44,84 ms, Play - 44,92 ms.

Najszybszy internet mobilny 3G w Polsce - Luty 2018

W przypadku pomiarów w zasięgu 3G, również zdecydowanie wygrywa tu T-Mobile i to zarówno jeśli chodzi o szybkość pobieranych danych, jak i wysyłanych. Najniższy ping natomiast był w Orange - 54,01 ms.

Pełny raport za luty, jak i poprzednie miesiące dostępny jest na stronach RFBenchmark.

Photo: Ivsanmas/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hotmobile