Przeprowadzenie wyborów i głosowania drogą elektroniczną to marzenie każdego państwa demokratycznego. Niestety taki system nie daje stuprocentowej pewności, że wszystko odbyło się tak, jak powinno.
Szwajcaria zaprasza hakerów do łamania systemu odpowiedzialnego za przeprowadzenie wyborów
Głosowanie za pomocą internetu jest dostępne w Szwajcarii od 2004 r. systemowi oferowanemu przez szwajcarskiego operatora pocztowego Swiss Post. Wybory samorządu terytorialnego w 15 kantonach przeprowadzane drogą elektroniczną, spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem ze strony obywateli tego kraju. Władze centralne chcą rozszerzenia elektronicznego przeprowadzania głosowania. Będzie to jednak wymagało dodatkowej pracy, przygotowania odpowiednich zmian w systemie i wdrożenia odpowiednich procedur.
Zanim elektroniczne głosowanie obejmie cały kraj, władze postanowiły otworzyć się na hakerów i kompetentnych programistów, którzy w ramach projektu PIT (Public Intrusion Test) będą mogli legalnie, bez obaw o ewentualne nieprzyjemności prawne, atakować serwery i system głosowania. Wszystko dla zwiększenia bezpieczeństwa i pozyskania niezbędnych informacji potrzebnych przy wprowadzeniu elektronicznego głosowania na szeroką skalę.
Dodatkową zachętą jest dość wysoka pula nagród, które czekają na śmiałków. Z tej okazji przygotowano sumę 150 tys. franków szwajcarskich (ok. 570 tys. złotych) podzieloną na części według różnych kryteriów. Przykładowo, za wykrycie elementów systemu podatnych na niewykrywalne przez władze mechanizmy manipulowania głosami można otrzymać od 30 tys. do 50 tys. franków (ok. 114 tys - 190 tys. zł).
Zobacz też: Dlaczego wybory w Polsce wciąż nie odbywają się przez internet?
Całe przedsięwzięcie będzie trwało miesiąc. PIT rozpocznie się 25 lutego i zakończy 24 marca tego roku. Wszystkie wykryte nieprawidłowości w działaniu systemu przeprowadzenia elektronicznego głosowania mogą zostać upublicznianie, pod warunkiem, że nie naruszają regulaminu dostępnego na oficjalnych stronach PIT. Testowe ataki mogą być przeprowadzane przez zarejestrowanych mieszkańców Szwajcarii lub obywateli innych krajów, którzy chcą sprawdzić swoje umiejętności.
Więcej informacji na temat PIT, sposobu rejestracji, zgłaszania znalezionych problemów, znajdziecie na oficjalnych stronach, dostępnych także w języku angielskim — niestety sam system głosowania wyświetlany jest wyłącznie w czterech językach obowiązujących w Szwajcarii: francuskim, niemieckim, włoskim i romansz.
Źródło: Gizmodo
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu