Świat

Włochy wprowadzają dochód gwarantowany — i to, z tutejszej perspektywy, naprawdę solidny!

Kamil Świtalski
Włochy wprowadzają dochód gwarantowany — i to, z tutejszej perspektywy, naprawdę solidny!
109

Często powtarza się że dochód gwarantowany to Utopia. Włosi chcą udowodnić — że tak nie jest i już w kwietniu ruszają z programem, który takowy zapewni. Są jednak pewne zasady, których trzeba się trzymać.

Dochód gwarantowany od lat budzi sporo wątpliwości. To rzecz która ma równie dużo zwolenników, co i sceptyków. O temacie dużo się dyskutuje i tak naprawdę żadnej ze stron nie da się przekonać. Jeżeli jeszcze jakiś czas temu wydawało wam się że to utopia która nie ma prawa się ziścić i może być jedynie przedmiotem debat — to nic z tych rzeczy. Wkrótce wprowadzą go Włochy. Tamtejszy Ruchu Pięciu Gwiazd wiosną utworzył gabinet z Ligą Północną, a jedną z głównych propozycji wyborczych był właśnie dochód gwarantowany. I będzie on tam wypłacany od kwietnia tego roku — informuje Business Insider.

Zobacz też: Dochód podstawowy to wielka bzdura? Popiera go już połowa Amerykanów

7 miliardów budżetu na ten rok

W tegorocznym budżecie Włoch na ten cel przeznaczono 7 miliardów dolarów. Rodziny mogą liczyć na miesięczne wypłaty rzędu 1330 euro, jedna osoba zaś — 780 euro. Pieniądze mają trafić do najuboższych, a także osób aktywnie poszukujących pracy. Jest, oczywiście, pewien haczyk: jeżeli oferty związane z miejscem zatrudnienia zostaną odrzucone więcej niż trzy razy, korzystający z dobrodziejstw dochodu gwarantowanego automatycznie będą odcięci od tej formy pomocy.

To największa inwestycja w kapitał ludzki w historii Włoch (...) nie jest to popieranie "siedzenia na kanapie".

— mówił lider Ruchu Luigi Di Maio.

Nie mam pojęcia czy kwoty o których mowa na tamtejsze standardy są równie imponujące co tutaj. Prawdopodobnie jednak pozwalają na skromne przeżycie bez popadania w długi. Reguły wydają się jasne — i mają motywować do działania, a nie lenistwa ze źródełkiem pieniędzy, które nigdy nie wyschnie, wręcz przeciwnie. Tym bardziej, że wszelkie nadużycia i oszustwa we wnioskach ścigać będzie tamtejsza Gwardia Finansowa. Warto też wspomnieć o tym że wszyscy chcący skorzystać z dochodu gwarantowanego we Włoszech zmuszeni będą zobowiązać się do posłania dzieci do szkoły, niepicia alkoholu oraz niewydawania pieniędzy na hazard.

Źródło: Business Insider

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu