Świat

Rosja odłącza się od globalnej sieci. To test obrony przed cyberatakiem z zewnątrz

Piotr Kurek
Rosja odłącza się od globalnej sieci. To test obrony przed cyberatakiem z zewnątrz
18

Rosja planuje chwilowe odłączenie się od globalnego internetu, a wszystko w imię bezpieczeństwa cybernetycznego wewnątrz kraju.

O internecie w Rosji słyszmy najczęściej w kontekście cyberataków, walki z bezpiecznymi komunikatorami, czy sporów na linii Facebook - Rosja. Nie da się też ukryć, że państwo to twardą ręką wpływa na codzienne życie jego mieszkańców w globalnej sieci. Często słyszymy o cenurze, ograniczeniu dostępu do zagranicznych treści i kampaniach dezinformacyjnych. Teraz dowiadujemy się, że Rosja planuje przeprowadzenie testu odłączenia od sieci -- co ma pozwolić na szybką reakcję w wypadku cyberataku z zewnątrz.

Zobacz też: Facebook na wojnie z Rosją. To trochę jak odcinanie głów Hydrze

Rosja przygotowuje przeprowadzenie testowego odłączenia od globalnej sieci w ramach przygotowywanej zmiany w prawie telekomunikacyjnym. Przedstawiony w grudniu ubiegłego roku projekt przedstawia założenia i mechanizmy natychmiastowej reakcji na ewentualny cyberatak z zewnątrz i i zachowania pełnej niezależności Runetu  -- rosyjskiej sieci. Sam test ma pomóc w zebraniu niezbędnych danych i doświadczeń pozwalających na wprowadzenie ewentualnych poprawek do projektu.

Jak podaje agencja RosBiznesKonsalting propozycja nowego prawa zakłada również wymóg na rosyjskich telekomach wdrożenie systemów umożliwiających przekierowanie wewnętrznego ruchu do wskazanych przez Roskomnadzor punktów wymiany ruchu internetowego (IPX), gdzie prowadzony będzie monitoring, który w razie potrzeby uruchomi procedury ograniczenia przepływu danych wyłącznie wewnątrz kraju bez możliwości przesłania ich przez zagraniczne serwery.

Zobacz też: Za memy do więzienia - to nie Orwell, to po prostu Rosja

Przeprowadzenie testu zostało uzgodnione w zeszłym miesiącu jednak do tej pory nie ustalono terminu jego przeprowadzania. Wiadomo, że ma to nastąpić przed 1 kwietnia-- to także ostateczna data na składanie ewentualnych poprawek do propozycji nowej ustawy. Rosjanie o tym fakcie zostaną powiadomieni wcześniej, by mogli się przygotować na tę chwilową przerwę w dostępie do zagranicznych zasobów sieci.

Źródło: ZDNet

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu