Czy można ocenić narodowość konkretnego człowieka bazując tylko na jego sposobie pisania? Badacze uważają, że tak i mają ku temu bardzo dobre argumenty. Sztuczna inteligencja napędzana uczeniem maszynowym jest w stanie rozpoznać pismo typowe dla obywatela konkretnego kraju (i użytkownika konkretnego języka).
Sztuczna inteligencja powie Ci skąd jesteś - sprawdzając tylko pismo
Gdy sam zapoznawałem się z tym tematem przypomniałem sobie o tym jak ja piszę. Cóż... bazgrzę. Dlatego podobnie jak i mój ojciec, wszelkie teksty pisane długopisem / ołówkiem to ciągi drukowanych liter - wykorzystując metodę kaligraficzną skazuję siebie i innych na to, że zapisane przeze mnie kartki są "nie do rozczytania". Jak u lekarza, tylko lekarzem nie jestem.
Badacze na potrzeby sztucznej inteligencji zgromadzili dane bazujące na 500 liniach zapisanych przez obywateli różnych państw w języku angielskim. Algorytm analizując kolejne dane wejściowe znalazł kilka charakterystycznych cech dla każdego z krajów - m. in. Chińczycy korzystając z znanych nam dobrze liter alfabetu łacińskiego, stawiali bardziej "proste" litery. Natomiast obywatele Indii mieli tendencję do tego, aby zaokrąglać znaki i pisać wyraźną kursywą. Badacze uznali, że tego typu wyróżniki to nic innego jak naleciałości związane z bardzo typową pisownią charakterystyczną dla danych języków. AI odnalazła pewne cechy wspólne, przyswoiła je sobie i była w stanie dalej rozpoznawać narodowość nieznanych wcześniej osób analizując ich pismo. Proste? Proste.
Świetnie. Ale do czego to miałoby się przydać?
Badacze już mnożą zastosowania dla tej metody. Okazuje się, że mogłaby mieć ona sporo do powiedzenia w kryminalistyce: policjanci już teraz wykorzystują sporo danych biometrycznych do ustalania sprawców przestępstw. Odciski palców, analizy DNA i tym podobne to dopiero wierzchołek góry lodowej. Według osób stojących za AI rozpoznającą narodowość na podstawie pisma, wspomaganie obecnie wykorzystywanych form ustalania tożsamości osób zamieszanych w przestępstwa w taki sposób (szczególnie w dobie szeroko pojętej globalizacji) mogłoby być bardzo atrakcyjne.
Przed twórcami tego rozwiązania jest jeszcze sporo pracy. Jak na razie, możliwe jest zidentyfikowanie osób z Iranu, Chin, Indii, Malezji oraz Bangladeszu. W niedługim czasie może okazać się, że baza danych znacząco się powiększy - kolejne badania zakładają wprowadzenie do zasobów AI kolejnych języków.
Wcześniejsze badania wycelowane w pismo ludzi zakładały rozpoznawanie ich cech osobowości, wieku, płci i innych determinantów. Nic wielkiego z tego niestety nie wyszło, różnice były tak subtelne, że okazały się wręcz niedostrzegalne nie tylko dla ludzi, ale i dla sztucznej inteligencji. Wiadomo jednak, że za pomocą ludzkiego pisma można diagnozować niektóre choroby neurologiczne: m. in. osoby ze stwierdzoną chorobą Parkinsona mają tendencję do stawiania bardzo małych liter, bardzo często malejących nawet wraz z kolejnymi napisanymi linijkami lub słowami.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu