Google

Google kupił producenta inteligentnej łyżki, przeznaczonej dla ludzi z chorobą Parkinsona

Jan Rybczyński
Google kupił producenta inteligentnej łyżki, przeznaczonej dla ludzi z chorobą Parkinsona
6

Ta dość nietypowa wiadomość może w przyszłości zdarzać się coraz częściej, bowiem Google coraz agresywniej wchodzi w świat dotyczący zdrowia i medycyny. Dziś pojawiła się informacja, że Google kupił Lift Labs, producenta inteligentnej łyżki poprawiającej jakość życia ludziom z chorobą Parkinsona. Wa...

Ta dość nietypowa wiadomość może w przyszłości zdarzać się coraz częściej, bowiem Google coraz agresywniej wchodzi w świat dotyczący zdrowia i medycyny. Dziś pojawiła się informacja, że Google kupił Lift Labs, producenta inteligentnej łyżki poprawiającej jakość życia ludziom z chorobą Parkinsona. Wartość transakcji nie jest znana, wiadomo natomiast, że Lift Labs będzie w dalszym ciągu dostarczał swoje rozwiązanie, jedynie na większą skalę. Nie jest to jedyny zakup tego typu, dokonany przez firmę z Mountain View w ostatnim czasie.

Jak wiadomo, choroba Parkinsona nie jest śmiertelna, ale postępując znacząco pogarsza jakość życia. Jedną z dolegliwości jest drżenie rąk, które utrudnia wiele podstawowych czynności. Jedną z nich jest spożywanie posiłków. Chory zamiast skupiać się na przyjemności jedzenia i nawiązywaniu kontaktów podczas spożywania posiłków, walczy aby donieść jedzenie do ust. Ten oraz wiele innych problemów może być przyczyną depresji. Lift Labs zaprojektowało urządzenie, które w znacznej mierze rozwiązuje ten problem.

[video width="854" height="480" mp4="https://static.antyweb.pl/wp-content/uploads/2014/09/shakerVideo.mp4"][/video]

Jest to specjalny uchwyt z budowanymi czujnikami, który rejestruje drgania reki chorego i niweluje je w ponad 70% poruszając łyżką (lub inna końcówką) w przeciwstawnych kierunkach. Na nagraniach przedstawionych przez Lift Labs widać, że różnica jest dramatyczna. Jedzenie zamiast spadać, pozostaje na swoim miejscu. Wyobrażam sobie, że dla osób cierpiących na chorobę Parkinsona musi to być ogromna ulga. Szacuje się, że na całym świecie 1% ludzi miedzy 40 a 60 rokiem życia posiada tą dolegliwość, a czasem dotyka ona ludzi jeszcze młodszych.

Google ogłosiło na swoim profilu Google+, że zakupiło Lift Labs i firma zostaje dołączona do projektu Google X i będzie dalej badać jak można pomóc ludziom z chorobą Parkinsona. Być może zostaną opracowane jakieś ułatwienia dotyczące korzystania z dzisiejszej technologii typu smartfon czy tablet. Zapewne Google ma coś konkretnego na myśli, chociaż nie ujawnia co konkretnie.

http://vimeo.com/73899299

Nie jest to jedyny projekt dotyczący zdrowia i medycyny, jaki Google zakupił w ostatnim czasie. Wystarczy wspomnieć przejęcie Calico, który pracuje nad przedłużeniem ludzkiego życia. W portfolio znalazł się nawet producent farmaceutyczny. Widać więc wyraźnie, że nie jest to krótki romans z medycyną, lecz rozwijanie osobnej gałęzi działalności. Larry Page otwarcie mówił, że dostęp do informacji umożliwia wnioskowanie statystyczne na poziomie niedostępnym dla żadnych lekarzy.

Z jednej strony Google zajmujący się medycyną budzi ogromne nadzieje. Nikt inny nie ma takiego rozmachu i takich możliwości finansowych. Możemy spodziewać się zupełnie niestandardowych rozwiązań z tego zakresu, które mogą poprawić jakość życia milinów ludzi na świecie. Trudno nie marzyć o tym co może być potencjalnie możliwe. Z drugiej strony jedna firma, która trzyma w ręku zarówno nasze zdrowie jak i dane może budzić przerażenie. Jeśli farmaceutyki robione przez Google będą reklamowane z równo intensywnością jak przeglądarka Chrome, gdy używamy innego rozwiązania, np. na stronie głównej wyszukiwarki, to może to doprowadzić do dość niekomfortowej sytuacji, w której mailing "powiększę sobie to i owo" będziemy wspominać jak niewinną igraszkę.

Źródło: The Verge

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GooglezdrowieMedycyna