Polska

Rozkład jazdy PKP Intercity po nowemu. Zmiany spodobają się pasażerom

Piotr Kurek
Rozkład jazdy PKP Intercity po nowemu. Zmiany spodobają się pasażerom
Reklama

Zmiany w rozkładzie jazdy pociągów to zazwyczaj chaos i niezadowolenie podróżnych, którzy nie mogą znaleźć najpotrzebniejszych informacji. PKP Intercity stawia na nowy system informatyczny, który ma pomóc w zarządzaniu rozkładem jazdy. Skorzystają na nim również pasażerowie.

PKP Intercity poinformowało o wdrożeniu nowego Systemu Planowania i Obsługi Rozkładów Jazdy. Uruchamiana właśnie platforma informatyczna ma pomóc w usprawnieniu działania samej spółki umożliwiając wygodniejsze planowanie i obsługę tak trudnego w organizacji przedsięwzięcia. Przewoźnik podpisał umowę z wykonawcą projektu. Została nią firma PKP Informatyka, a na realizację projektu przeznaczono ponad 7,6 mln zł.

Reklama

Nowy system informatyczny organizacji rozkładu jazdy

Co pojawi się w nowym systemie informatycznym odpowiedzialnym za pomoc w organizacji rozkładu jazdy? Ma się on składać z pięciu podstawowych elementów pozwalających na pełną informatyzację procesów biznesowych związanych z planowaniem, zarządzaniem i obsługą rozkładów jazdy:

  • moduł komunikacyjny odpowiedzialny za pobieranie i dystrybucję zamówionych rozkładów jazdy
  • moduł obsługujący międzynarodowy rozkład jazdy i komunikację z systemami zewnętrznymi
  • moduł umożliwiający tworzenie modelu sieci krajowej i rozkładu jazdy
  • moduł obiegowy umożliwiający projektowanie obiegowania pociągów spółki
  • moduł zamówień rozkładów jazdy

Na co pozwoli system? PKP Intercity tłumaczy:

System planowania i obsługi rozkładów jazdy (SPIORJ) pozwoli na pełną cyfryzację procesu tworzenia rozkładu jazdy, a także jego realizację. Wdrożenie będzie miało istotny wpływ na funkcjonowanie wielu obszarów wewnątrz PKP Intercity. System ujednolici zasób wiedzy o ofercie, a pracownicy zyskają pełny dostęp do rozkładów jazdy, zarówno w obszarze czasu, jak i komponentów z nim związanych. Ważną zmianą będzie również dostępna online informacja o potrzebach taborowych. Dane z systemu SPIORJ umożliwią szacowanie dostępności taboru na podstawie udostępnionych projekcji przyszłych rozkładów, a także określanie potrzeb w zakresie przyszłych inwestycji.

Prezes zarządu PKP Intercity, Marek Chraniuk w komentarzu do podpisanej umowy z PKP Informatyka dodaje, że nowy system informatyczny sprawi, że korzyści z niego płynące odczują sami pasażerowie - w jaki sposób? Tego jednak nie tłumaczy. Wydaje się jednak, że pełna informatyzacja organizacji rozkładu jazdy zaowocuje minimalizacją problemów i mniejszym chaosem informacyjnym w dniach, w których nowe rozkłady zaczną obowiązywać.

e-IC 2.0. Jeszcze w tym roku wielkie zmiany w sposobie zakupu biletów

Jednocześnie PKP Intercity przypomina o zmianach, jakie zapowiedziano w grudniu ubiegłego roku. To system e-IC 2.0. Jeszcze w tym roku podróżni korzystający z oferty spółki będą mogli kupować bilety na pociągi w nowym systemie sprzedaży internetowej. Pełne jego wdrożenie ma nastąpić w ostatnim kwartale 2024 roku. Łączna wartość umów, które sprawią, że podróże koleją będą wygodniejsze - przynajmniej w kwestii zakupu biletu na przejazd - wynosi 143 mln zł brutto.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama